Zástupci krajů jednali na Pardubicku také o sociálně zdravotním pomezí

15.03.2024

Komise Rady Asociace krajů ČR pro zdravotnictví se v minulém týdnu sešla ke svému jednání tentokrát na Pardubicku, pod Kunětickou horou. Na programu jednání téměř třiceti zástupců jednotlivých krajů České republiky bylo například financování zdravotních služeb, které jsou poskytovány v rámci dlouhodobé péče o děti v dětských centrech, nastavení odměňování lékařských a nelékařských profesí ve zdravotnictví, nebo sociálně zdravotní služby.

"Využíváme sílu Asociace krajů, která je nápomocným hybatelem na cestě náročné legislativy. Žádáme o systémové změny. Společnými silami připravujeme novelu, ve které je vymezeno sociálně zdravotní pomezí. To dosud v zákoně nebylo definováno, ale současná vláda ho má již ve svém programovém prohlášení," uvedla hostitelka jednání, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví Michaela Matoušková. Jako místopředsedkyně správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) informovala o možnosti radních i vedoucích odborů zdravotnictví z jednotlivých krajů vyvolat s VZP strategická jednání a tedy být tak přímým pořadatelem kulatých pracovních stolů. "Tím by se mohly další procesy s největší zdravotní pojišťovnou v zemi nastartovat rychleji a přímo v daném území kraje," dodala Matoušková.

Členové komise absolvovali také prohlídku Centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici, kde se právě finalizuje zahájení zkušebního provozu. Pozornost delegace vzbudila nejen komplexní stavba, ale především robotický systém da Vinci Xi patřící ke světové operativní špičce. Následovala prohlídka SFÉRY, řemeslného a technologického vzdělávacího centra pro školy i veřejnost v nově otevřeném areálu Automatických mlýnů v Pardubicích.

Zdroj: Pardubický kraj