Pomůžeme novému hospicu v Dolním Újezdu u Litomyšle

11.03.2020

Nový mobilní hospic Bílá holubice, který bude sloužit pro region v okolí Litomyšle, plánují uvést do života v Dolním Újezdu. Pomáhá v tom zdravotní sestra a zakladatelka mnoha hospiců Jana Sieberová. V sále Domu s pečovatelskou službou v Dolním Újezdu se v únoru na její přednášce sešla padesátka zájemců o toto téma. Představila v ní službu Domácího hospice DUHA z Hořic, kde působí.

Jana Sieberová poutavě popsala svůj příběh. Podrobně přiblížila těžké chvíle, které potkaly jí samotnou a přivedly jí k této službě. Seznámila nás i s osudy svých pacientů. Některé z těchto popisovaných událostí mně opravdu, jak se říká, chytly za srdce. Je moc hezké, když se o nemocné pacienty v posledních chvílích na sklonku života dokáže postarat rodina a při tom jí asistují a pomáhají odborníci. Ve svém životě jsem prožila období, kdy by i naše rodina ráda přijala tyto služby. Ale před více než 30 ti lety si mí rodiče museli poradit s umírající babičkou sami jen s pomocí známé zdravotní sestry.

Přednášky jsem se zúčastnila na pozvání představitelky nově vznikajícího mobilního hospicu Bílá holubice, mobilní hospicová péče z.s. Plánuje, že zaměstnanci hospicu budou jezdit pomáhat do rodin. Přejí si vytvářet příjemné a bezpečné prostředí nemocnému v posledním stádiu života. Zároveň si přejí podporovat psychicky i pečující rodinu, pro kterou je období konce života někoho z blízkých velmi náročné.

Podobné projekty mají mou plnou podporu. Přislíbila jsem i pomoc s obstaráním finančních prostředků. V současné době menší částku z rozpočtu Pardubického kraje a také vidím možnosti v příštím plánovacího období z peněz EU, které nově připravuje dotační titul právě pro hospice.

Hana Štěpánová, (STAN) radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace