Kalibr cup 2020

10.02.2020

Dne 6. 2. 2020 se konal 20. jubilejní ročník Kalibr Cupu, mezinárodní soutěže středních škol v kosmetické a kadeřnické tvorbě.

Akce proběhla již tradičně v prostorách sportovní haly " Na Střelnici" v Lanškrouně. Pořadatelem je vždy Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Lanškroun. Tématem letošní soutěže bylo " PARTY LOOK", aneb večerní party v extravagantním stylu. Do našeho kraje si přijeli zasoutěžit žáci oborů Kosmetické služby a Kadeřnice z celé České republiky, Slovenska i Polska. Žáci jako obvykle soutěžili v dámském účesu, fantazijním make-upu, nail-artu a body-artu.

Nahlédla jsem do historie soutěže a objevila jsem její kořeny. Předcházela ji akce realizovaná již v roce 2000, kdy škola pořádala soutěž odborných dovedností kosmetiček a kadeřnic v nově otevřené sportovní hale. Jako hodnotitele kosmetické části soutěže si tehdy pozvali manžele Vlastu a Karla Libotovské z Kostelce nad Orlicí. Při hodnocení výsledků a celého průběhu došlo k dohodě o dalším pořádání i v příštích letech. Manželé Libotovští si tehdy vzali nad celou soutěží patronát. Vlasta Libotovská je velmi známá kosmetička a pan Ing. Karel Libotovský je majitelem vzdělávací agentury KALIBR. Následně bylo dohodnuto, že soutěž ponese název "KALIBR CUP".

Dnes má soutěž již svou dvacetiletou tradici a prestiž. Slyšela jsem o ní, ale nikdy jsem ji nenavštívila. Letos jsem měla v tento den cestu do Ústí nad Orlicí na seminář pořádný krajem o dotačních možnostech pro obce. Využila jsem směr cesty a zajela jsem se podívat i do Lanškrouna. Byla jsem překvapena a nadšena. Z mého pohledu se jedná o velmi povedenou akci. Studenti a učni mají možnost zažít nejen běžné vyučování, ale mají i vyšší cíl, zúčastnit se prestižní soutěže. Na soutěž musí trénovat i ve svém volném čase. Tím se více naučí a pro nás budoucí zákaznice to bude přínosné. Kalibr cup možná také přiláká další děti ke studiu jmenovaných profesí.

Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace