Chrudim je moje srdeční záležitost, říká Erik Jahnický

21.08.2022

V zářijových volbách bude Erik Jahnický usilovat o post starosty Chrudimi. Ví, že je před ním fůra práce. V rozhovoru se rozpovídal mimo jiné o krásách Chrudimi a o tom, co by v ní zlepšil.

Co se vám vybaví, když se řekne Chrudim? Jaký k ní máte vztah?

Moje rodina, domov, známí, kamarádi, dětství, sportování, dospívání, atd. Vybaví se mi známé osobnosti našeho města, krásné náměstí s kostelem a v neposlední řadě Salvátorská pouť. Naše město miluji a to i přesto, kolik míst jsem v životě navštívil. Je to prostě moje srdeční záležitost.

Co se vám na ní nejvíc líbí?

Náměstí, muzeum, parky, sportoviště a především fajn lidé.

Co by si naopak zasloužilo zlepšit?

Celkový vzhled. Město potřebuje mít další moderní sportoviště, nová dětská hřiště, také je nutné opravit opuštěné a poničené budovy nebo rozbité chodníky. A já osobně bych velmi rád změnil k lepšímu současné vedení města.

Kultura, historie i sport. To vše v Chrudimi najdeme. Co je vám nejblíže?

Rozhodně sport, jelikož desítky let reprezentuji naše město v atletice a pár let v rugby. Kultura dle mého názoru šla mírně do pozadí. Koneckonců ani ten sport už bohužel není, co býval. Je očividné, že současné vedení města rozhodně nenaplňuje možný potenciál. Historický duch města určitě dále setrvává a je zřejmý téměř na každém rohu.

Vím, že rád cestujete. Kam byste lidi pozval a proč?

S rodinou jsme si velmi oblíbili Karibik, místní obyvatele, jejich kulturu a zvyklosti. Samozřejmě také rádi společně s rodinou podnikáme eurovíkendy. Momentálně již počtvrté za sebou letíme do Bulharska. Máme rádi Slunečné pobřeží, hlavně dcera Laura to tam miluje. Létá se i z Pardubic a samotný let trvá méně než dvě hodiny. S malými dětmi velmi doporučuji.

Dalo by se něco ze zahraničí přenést sem? Inspiroval jste se?

Je toho spousta. Například se mi líbí parky, kde se kromě odpočinkové zóny myslí i na relaxační a sportovní zóny. Třeba v Madridu mě zaujaly podobné parky pro seniory. Bylo hrozně fajn vidět spokojené seniory, kteří venku v parku hrají hry, posedávají na lavičkách nebo dokonce cvičí. V Americe mě zase zaujal naprostý pořádek a koše na tříděný odpad skoro na každém rohu. Téměř na všech místech lze již využívat bezhotovostní platební styk, lze vidět využívání různých solárních panelů a elektro-nabíjecích stanic. Poslední dobou jsem si velmi oblíbil sdílené elektro koloběžky, apod. Celkově je příjemné vidět určitý pokrok v různých městech, hlavně využívání veškerých moderních technologií. Bohužel v našem městě jsem již delší dobu nic takového nezaznamenal.

Pojďme na závěr přece jen trochu k politice. Proč jste se rozhodl ucházet o post starosty?

Víte, já se celý celý svůj profesní život stále o někoho starám a řídím. Téměř dvacet let vedu obchodní týmy, vytvářím příjemnou atmosféru, motivuji pracovníky a snažím se pro ně být inspirativním lídrem. Něco obdobného očekávám od starosty města. Bohužel poslední roky slyším, že to v našem městě funguje zcela naopak. Mí kamarádi a známí mě k tomuto rozhodnutí přesvědčují už delší dobu a já jsem si řekl, že je nejvyšší čas, zkusit se o tuto pozici opravdu "porvat".

Jaké vlastnosti by dobrý starosta měl podle vás mít?

Dobrý starosta musí mít znalosti, dovednosti a zkušenosti. Měl by mít přehled, měl by být reprezentativní, výřečný a měl by umět hájit zájmy občanů. Měl by jít příkladem a měl by dokázat lidi spojit. Hlavně by se měl obklopit šikovnými a zkušenými kolegy. Také by měl vzbuzovat důvěru a měl by mít přirozenou autoritu. Na druhou stranu starosta musí být nestranný, do jisté míry asertivní a měl by dodržovat to, co slíbil.

Vy je máte?

To asi není otázka přímo na mě, ale jsem přesvědčený, že když se zeptáte lidí v mém okolí, tak vám jednomyslně odpoví, že ano. Dělám manažera skoro dvacet let a dovolím si tvrdit, že poměrně úspěšně. Rozhodně trvám na tom, že co slíbím, to také splním. Zároveň umím také přiznat chyby, dovedu používat selský rozum, mám poměrně vysokou míru empatie a jsem schopný řídit skupiny lidí.

Nahrál jste mi na poslední otázku. Říkáte, že umíte přiznat chyby. Co byste na sobě změnil?

Velice dobrá otázka. Málokdo se na ni ptá, ale já ji mám rád, protože o člověku leccos vypoví. Čím jsem starší, jsem samozřejmě lenivější a přirozeně mám tendence některé povinnosti odkládat. Občas jsem výbušný typ a mnohdy mám sklony k perfekcionismu. Párkrát se mi vymstila moje naivní důvěřivost.

Autor: Jana Rosenbergerová