Zuzana Tvrzníková: Odmítám tuto popravu veřejných financí

23.11.2020

Ve čtvrtek 19. listopadu se nám Poslanecká sněmovna pěkně rozšoupla. Po následném nočním hlasování se všichni, komu není finanční zdraví naší země lhostejné, musí cítit jako po opici. Na rozdíl od kocoviny se z tohoto ale bohužel nevyspí.

Parlament schválil daňové změny, které zanechají v peněženkách nás občanů nějakou tu korunu navíc, což je bezesporu příjemné. Zároveň ale mají schválené změny daňového balíčku doslova smrtící dopad na veřejné rozpočty. K již schválenému zadlužení státu pro příští rok ve výši 320 miliard přibylo dalších 130 a rozpočty obcí, které již tak klesnou hluboko díky ekonomice poškozené protikoronavirovými opatřeními, si pro příští rok můžou odečíst dalších více než 31 miliard korun. Konkrétně naše obec místo příjmů ve výši 10,5 milionu Kč, což odpovídá příjmu z daní roku 2019, obdrží s bídou 8,5 milionu. A že dva miliony jsou pro malou obec sakra velké peníze.

Samozřejmě, že pro občany bude snížení odvodů z výplat příjemným přilepšením. Budiž jim přáno. Škoda jen, že největší užitek z toho budou mít hlavně vrstvy s vyššími příjmy, protože stejná procenta z nižších výplat logicky znamenají menší přilepšení. Avšak snížení příjmů obcí, měst a krajů se v době současné ekonomické krize zásadně promítne do zpomalení nebo i zastavení investic do infrastruktury a tato součást motoru ekonomiky se začne zadrhávat. To, čím samosprávy plánovaly v následujících letech zlepšit životní podmínky svých obyvatel, nepůjde zrealizovat.

Ten, kdo připravoval dnešní popravu veřejných financí, šel stylem "po nás potopa". A bodejť by ne, vždyť současná nejsilnější vládní strana spolu se svým premiérem tuší, že příští vládě už velet nebudou. Není tedy v jejich zájmu myslet na dlouho dopředu.

Je pro ně důležitější protlačit takové zákony, které zabezpečí pohodlnou budoucí existenci zvláště některým jednotlivcům a jejich přisluhovačům. Jsou pro ně výhodnější populistické kroky s okamžitým dopadem na cílovou skupinu jejich voličů, než uvážlivé hospodaření s ohledem na život příštích generací. A jestli si jejich voliči myslí, že to tahle strana s nimi myslela dobře, tak je mi jich opravdu líto, protože mají spoluzodpovědnost za současný stav naší země.

Vzpomeňme si na dobu, kdy po krizových letech 2008 a 2009 do vedení země v roce 2010 nastoupila později zatracovaná pravicová vláda s nenáviděným ministrem financí, která tenkrát "škrtila", co šlo. Přitom právě toto přiškrcení rozpočtů položilo základy pro následný hospodářský růst a umožnilo současné vládní garnituře dlouho sklízet plody toho, co nezasela. A ta teď se škodolibou radostí připravuje půdu pro vedení země, které vzejde z příštích parlamentních voleb. Zanechá mu však - na rozdíl od svých předchůdců - ekonomicky a morálně zplundrovanou zemi, kde jsme už včera projedli to, co jsme měli mít k jídlu zítra. Můžeme jen doufat, že se příští vládě podaří naši zemi s tímto krutým dědictvím když ne rovnou postavit na nohy, tak alespoň uchránit před pádem na dno.

Zuzana Tvrzníková, starostka obce Zámrsk