Zeleň v obci je důležitým faktorem při nákupu nemovitosti

21.04.2024

Na další Kávě s poslancem Tomášem Dubským tentokrát starostové a další hosté diskutovali o zeleni v obcích, a to od nákupu, přes transport a výsadbu, až pod potřebnou péči o ni.

Starost o zeleň je téma, které řeší snad každý starosta i té nejmenší obce. Proto jsem se mu rozhodl věnovat další Kávu s poslancem. Hostem byl skutečný odborník a můj dlouholetý známý Jaroslav Vintera. Musím říct, že moc hezky a srozumitelně popsal celý proces od nákupu zeleně, přes transport a výsadbu, až po její údržbu a péči. V každém kroku se věnoval možným zádrhelům a vysvětlil nám, na co si dát pozor a podle jakých kritérií se rozhodovat.

Zazněla i spousta zajímavých poznatků. Nezastupitelnou roli zeleně dokazuje například fakt, že je jedním z vážných kritérií, když se lidí rozhodují o koupi domu nebo bytu. Výhled na stromy může prý zvýšit cenu nemovitosti až o 30 %.

Jaroslav Vintera také nabádal starosty, aby se nebáli vysazovat vzrostlé stromy, které dozrávají desítky let. Doslova řekl, že my se sice jejich košatých korun možná nedožijeme, ale naše děti nám poděkují. Stejně jako my bychom měli děkovat našim předchůdcům.

Z vlastní zkušenosti vím, že zeleň a péče o ni je oblast, kterou bychom jako starostové měli svěřit profesionálům. Spoustu věcí jsme schopní udělat svépomocí nebo za přispění občanů, ale odborná pomoc je nezbytná.

Celou problematiku zastřešuje jeden nepopiratelný fakt: Vysadit zeleň je to nejjednodušší. Náročné je dovést ji v pořádku až do dospělosti.

Děkuji tímto Jaroslavu Vinterovi za odborný pohled na věc a také starostům a dalším hostům za účast. Věřím, že i tato Káva s poslancem pro ně byla přínosná. Už teď plánujeme další setkání, a tak moc rád uvítám tipy na témata, která by pomohla i vám.

Tomáš Dubský

Autor: Jana Rosenbergerová