Z Pardubic až do Hamburku. Jiří Hájek ukázal, jak splavnit Labe pro rekreační plavbu

29.09.2021

Pardubice jsou hlavním městem dopravy a Pardubický kraj dopravním regionem. Hejtmanství ani radnice ale zatím dostatečně nevyužívají potenciál řek na svém území. To by se už brzy mohlo změnit!

"Desítky let slyšíme sliby o splavnění Labe a vytvoření přístavu v Pardubicích. Už na vysoké škole jsme byli ujištováni, že dojde ke splavnění Labe, že je to priorita. Ale skutek utek," řekl Jiří Hájek, zastupitel Pardubic a Pardubického kraje, který se o problematiku dopravy a říční plavby dlouhodobě zajímá.

V cestě malým plavidlům stojí zdymadlo v Přelouči. Podle zákona stát musí splavnost řek zajistit. Jiří Hájek se proto po vzoru přehrady Slapy, kde lodě převáží traktor s pomocí vleku, rozhodl jednat. "O prázdninách jsem se byl podívat v ostatních regionech a hned mě napadlo, proč tenhle systém nevyužít i u nás," dodal iniciátor projektu.

Od Gočárových automatických mlýnů vyplula kajutová loď Otice, proplula plavebními komorami v Pardubicích a v Srnojedech a připlula k molu v Přelouči. Tam už čekal jeřáb, který loď vytáhl na souš, a traktor, který ji naložil a v loděnici ve Chvaleticích pustil zpátky na vodu. "V současné době probíhá modernizace a údržba některých plavebních komor na Labi i Vltavě, ale jinak by mohla Otice doplout do Prahy nebo až do Hamburku. Když se chce, tak to jde," konstatoval Hájek.

Splavnění prospěje nejen Pardubicím, ale i dalším obcím a městům na Labi - Kuněticím, Přelouči, Řečanům nad Labem nebo Chvaleticím. "Takto jednorázově a vlastními silami šlo o poměrně náročný úkon, ale ukázali jsme, že je to proveditelné a funkční řešení. Pokud se k tomu stát postaví čelem a vytvoří dostatečnou infrastrukturu, tak je to možnost, jak usnadnit lodím cestu po Labi," uvedl Miroslav Patras, kapitán lodi a předseda neziskového spolku Jacht club - Marina Pardubice.

Spokojen je i majitel části Gočárových mlýnů Lukáš Smetana. "Mlýny stojí u soutoku Labe s Chrudimkou, takže řeky k nim jednoznačně patří, a proto i rozšíření rekreační plavby fandím. Jirkovi Hájkovi děkuji za iniciativu," nechal se slyšet Smetana.

V nejbližších dnech Jiří Hájek odešle na Ministerstvo dopravy ČR, Ředitelství vodních cest ČR a na Povodí Labe žádost o zpřístupnění vodní cesty v Přelouči a nastavení systému, jak lodě převážet. "Rozšíření rekreační plavby zvyšuje Pardubickému kraji a Pardubicích potenciál v cestovním ruchu. To by pomohlo především živnostníkům, restauratérům a službám obecně." podotkl Hájek.

Foto: Miloš Kolesár

Autor: Jana Rosenbergerová