Z bývalého kojeneckého ústavu Veská kraj buduje moderní zařízení

10.10.2023

V Pardubickém kraji už na rozdíl od mnoha dalších krajů v republice nenajdete kojenecké ústavy. Zařízení ve Veské u Sezemic a ve Svitavách jsou transformovaná ve svém obsahu a náplni na nový druh zdravotnických a sociálních služeb zejména pro děti a rodiny v okamžité nouzi nebo pro děti se závažným onemocněním a jejich rodiny. Zároveň budovy bývalých ústavů procházejí významnými stavebními úpravami. Příkladem jsou dvě právě dokončené rekonstrukce ve zdravotnickém zařízení Veská.

"Ta první je v patře původní budovy, která byla jako jediná dosud neopravená. To se nyní změnilo. Aby tu mohla být poskytována nepřetržitá zdravotní péče dětem s život limitující a ohrožující diagnózou, bylo hutné tu vyměnit zastaralé rozvody vody, tepla, elektroinstalace, slaboproudů a modernizovat interiéry. Ostatní části budovy a velká část vedlejších budov byly již zrekonstruovány a opraveny v minulých letech," informovala náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Druhou zdařilou rekonstrukcí je zateplení domečku, tedy budovy, která slouží pro zdravotní a sociální služby. "Tady byla zateplena fasáda a vybudováno vzduchotechnické zařízení se schopností zpětného získávání tepla s účinností min. 80 procent, což nám výrazně sníží provozní náklady. Domeček je určen pro rodiny, které se po konkrétní dobu učí navracet se zpět do rodinného života a poradit si se starostmi o běžný chod domácnosti," dodala náměstkyně.

Zdroj: Pardubický kraj