Výstava připomněla kruté osudy ležáckých a lidických dětí

14.02.2024

XIV Zastavení nenávratna je výstava fotografií, které pořídil Tomáš Kubelka v rámci svého projektu Čarokraj. Připomínají kruté osudy ležáckých a lidických dětí v roce 1942. Snímky zaujaly i poslance Jiřího Hájka, a tak zařídil výstavu ve Sněmovně.

"Je to originální, ale zároveň citlivé dílo, které nutí k zamyšlení. Jsem moc rád, že se nám podařilo dostat do Sněmovny výstavu s přesahem k tomu, co se i dnes bohužel děje nedaleko od nás. Jak se říká, kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování," nechal se na vernisáži slyšet Jiří Hájek.

Výstava, nad kterou převzala záštitu 1. místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová, navazuje na projekt Československé obce legionářské. Každý rok chodí školáci ze Včelákoa a Skutče na pochod po místech, která připomínají tragické válečné osudy. Zároveň tak vzdávají hold svým tehdejším vrstevníkům, kteří bohužel neměli tu možnost dožít se dospělosti.

"Po generace tu padají sliby, že se tyto hrůzy nesmí opakovat, ale podívejme se na utrpení dětí třeba na Ukrajině… Snad se ta slova jednou konečně naplní," doplnila Věra Kovářová.

Vernisáž přilákala desítky hostů i z řad poslanců a senátorů. Především se jí hned poté, co si s Jiřím Hájkem prošli prostory Poslanecké sněmovny, zúčastnili právě školáci ze Včelákova a Skutče, kteří jsou i zvěčnění na jedné z fotografií. Atmosféru pomohli navodit sboristé z pardubického Bonifantes.

Autor: Jana Rosenbergerová