Vesnice? To jsou lidé a lidská soudržnost, říká Matěj Doležal ze zlaté Suché Lhoty

26.08.2023

Co je malé, to je hezké, říká se. Dvojnásob to platí pro obec Suchá Lhota na Svitavsku, která vyhrála soutěž Vesnice roku Pardubického kraje a postoupila do celorepublikového kola. Překážkou není ani fakt, že se 84 obyvateli je Suchá Lhota vůbec nejmenší soutěžící obcí. O životě v obci i samotném úspěchu hovoří místostarosta Matěj Doležal.

Co pro tebe osobně a pro obec tohle ocenění znamená?

"Pro mě osobně hrdost a závazek do další práce. Samozřejmě mám velkou radost za odvedou práci a úsilí, které věnuji naší malé vesničce. Když jsme se hlásili poprvé v roce 2017, kdy jsem ještě nebyl ani členem zastupitelstva, tak mě nenapadlo, že jednou budu mávat zlatou stuhou nad hlavou v pozici místostarosty."

Co všechno máš v obci jako místostarosta na starosti?

"U nás na obci táhneme všichni za jeden provaz, a proto se snažíme, aby každý věděl o všem. Zde jsem rád, že mám po boku nejlepší starostku a hlavně kamarádku Lenku Drahošovou, se kterou se podílím na chodu celé obce. Jelikož mám vystudovanou zahradnickou školu, tak mým hlavním tématem je zeleň a odpadové hospodářství. A samozřejmě se snažím starat o kulturu v obci, které je tady více než dosti. Prostě to tady u nás žije!"

Co všechno jste pro úspěch v soutěži museli udělat?

"Je to dlouholetá práce nejen nás jako nového vedení, ale také našich předchůdců, kteří pro obec udělali maximum. Důležité je mít rozvojový plán obce. U nás vychází z dotazníkového šetření od našich občanů, takže reflektujeme potřeby lidí."

Čím myslíš, že jste komisi přesvědčili?

"Jsme prostě jedna velká rodina, která táhne za jeden provaz, což je vidět při všech aktivitách, které děláme. A samozřejmě jsme malebná obec na geografickém středu Pardubického kraje, která má krásné "náměstíčko" s kaplí sv. Anny, unikátní věžový vodojem poblíž požární nádrže, velký kulturní areál… Hlavně tu máme bohatý spolkový život – sbor dobrovolných hasičů, divadelní soubor, volnočasové kurzy… Je toho hodně, na co jsem pyšný, ale nejvíce jsem pyšný na lidi, které mám okolo sebe."

Jak probíhalo hodnocení? Co po vás komise chtěla?

"Zhruba 14 dní předem jsme dostali zprávu, který den vás navštíví krajská hodnotící komise. Po příjezdu hodnotící komise máme dvě hodiny na to, abychom odprezentovali obec. Je na nás, co ukážeme a na co se zaměříme. Určitě je dobré ukázat koncepční dokumenty – rozvojový a územní plán, případně představit investiční plány. My jsme se při prezentaci snažili, aby komise zažila Suchou Lhotu na vlastní kůži, a proto jsme ji vždy zapojovali do aktivit. Letos si třeba komise zkusila zimní Hry bez katastru.

Jste nejmenší obec z těch, co se přihlásily. Je to výhoda, nebo nevýhoda? V čem?

"Za mě osobně je to výhoda, protože ukazujeme tu pravou podstatu vesnice, což jsou lidé a lidská soudržnost. Protože vesnici tvoří lidé a bez jejich elánu, nadšení a podpory by to nešlo. A jsem rád, že u nás to tak funguje!"

Jak vypadaly oslavy? Byly bouřlivé?

"První oslava proběhla hned 30. května, kdy jsme se od komise dozvěděli, že zlatá je naše. To se seběhla snad celá vesnice a slavilo se až do rána. Největší oslava se uskutečnila 5. srpna, kdy k nám přijeli všichni významní hosté a zástupci všech obcí, které se do soutěže zapojily. I přes nepřízeň počasí jsme si to velmi užili. Představili jsme náš soubor s divadelní hrou Tvrdé české Palice, děti přednesly básničky a závěrem programu jsme představili náš kulturní život. Byl to nezapomenutelný zážitek plný emocí a dojetí."

Jaké jsou ambice směrem k celostátnímu kolu? Budete se na něj nějak připravovat?

"Celostátní kolo si jdeme prostě užít! Každá vítězná obec v letošním ročníku má co nabídnout a představit. Přípravy na příjezd celostátní komise jsou v plném proudu a bude to celkem obdobné jako to krajské hodnocení, akorát teď máme na prezentaci čtyři hodiny. Já věřím, že ukážeme, že titul máme právem a třeba komisi přesvědčíme, že máme na to být Vesnicí roku 2023."

Autor: Jana Rosenbergerová