V Chrudimi šijí unikátní roušky s parametry respirátorů. Jejich atest podpořil Kraj dotací

10.08.2020

Pravděpodobně jste už slyšeli příběh tří chlapů od rodin, kteří se dali před rokem dohromady a začali vyrábět unikání trika bez tzv. koláčů. I když je propotíte, podpaží zůstanou na pohled suchá. Možná ale nevíte, že chrudimská firma CityZen během nástupu Covidu-19 začala šít roušky s parametry blížící se respirátorům.

Před Velikonocemi Pardubický kraj vyhlásil výzvu nazvanou: "Hledáme zlaté české ručičky". Nabídli jsme peníze firmám, které pružně změní svoji současnou produkci, a začnou vyrábět ochranné pomůcky v boji s koronavirem. Podmínkou bylo, aby pomohly nejen během pandemie, ale měly své uplatnění i později.

Rouška s vlastnostmi respirátoru

Vybrali jsme jedenáct firem. A mezi nimi byli také chrudimští CityZen. Jejich roušky fungují skvěle a šlapou na paty respirátorům. "Kapénky se zvenčí se sice zachytí na povrchu. Ale už neprojdou přes speciálně upravenou bavlnu. A funguje to i obráceně. Pokud je sám někdo nakažený, nevydechuje žádné viry ven," vysvětluje ředitel společnosti Pavel Hrstka. Taková respirouška ovšem potřebuje atest. K tomu poslouží peníze z dotace Kraje. Testy proběhnou na Akademii věd ve snad i ve Švýcarsku.

Na další vlnu pandemie jsme připraveni

Výzva "Hledáme zlaté české ručičky" dala firmám 90 dní na to, aby představily funkční technologii nebo už samotný výsledný produkt. Odbor rozvoje ve finále rozdělil více než sedm miliónů korun do jedenácti firem. Pardubický kraj podpořil české firmy, které se vyznačují ve své výrobě kvalitou a rozumnou cenou. Pro mě je jednoznačně velké plus, že k nám neputují přes půl zeměkoule. Díky tomu si Kraj ve složité době pomohl sám. Navíc má teď na svém území připravené nové technologie, které se nejen ve zdravotnictví využijí i v době bez pandemie.

Machři z Chrudimi aneb Trik je v triku

Mladá chrudimská firma CityZen vyrábí trika z materiálu, který má hned několik unikátních vlastností. Zvenčí nepropustí mokro dovnitř. Tělesný pot rozloží do šířky a nepropustí ven. Takže navenek nejsou vidět vůbec žádné skvrny a nikdo nepozná, že jste se zpotili. To ale není všechno! Když se náhodou polejete, kapky zůstávají na povrchu a stačí je jen setřít.

"V Evropě jsou jen dva konkurenti s podobnou výrobou, s podobnou technologií. Je to Španělská a Nizozemská firma. Jenomže španělské výrobky sice nepropouští, ale jsou na těle velmi nepříjemné, umělohmotné. Nizozemská produkce je podobnější svou technologií té naší," uvádí Pavel Hrstka, ředitel společnosti CityZen.

"Chtěli bychom s mými společníky Martinem Burkoňem a René Němečkem mít svou vlastní továrnu na malovýrobu, abychom mohli lépe uspokojit požadavky zákazníků na barvy. Plánujeme i rozšíření sortimentu na spodní prádlo s různou gramáží podle ročního období, cyklistické dresy z bavlny. Myslíme i na fitness kolekci," dodává Pavel Hrstka.

Hana Štěpánová (STAN), radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace