Učňům slouží nové dílny. Vedle by mohla být hala

16.07.2019

Zhruba čtrnáct měsíců zabrala přestavba areálu učiliště Průmyslové střední školy Letohrad. K zemi padla vrátnice, uhelna a kotelna a vyrostla nová budova, v níž se nachází jídelna s výdejnou jídla, dvě odborné učebny a dvě dílny.

"Součástí přestavby byla také rekonstrukce šaten se sociálním zázemím, rozvod elektrické energie, výměna oken a zateplení stávajících dílen i budovy školy," uvedl ředitel Martin Prikner, kterého od 1. srpna ve funkci vystřídá Martin Štěpánek.

Letohradská škola je jednou ze škol, do kterých Pardubický kraj dlouhodobě investuje. Za poslední tři roky to bylo necelých 75 milionů korun. "Dominantní částka připadá na výstavbu dílen a odborných učeben za 37,5 milionu korun s podporou Integrovaného regionálního operačního programu," konstatoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pozemky u školy

Ve hře je teď využití pozemků v okolí školy. Ty město získalo demolicí části bývalého mlýna, který stál na výjezdu z Letohradu na Ústí nad Orlicí v těsném sousedství učiliště. "Jednou z variant je řešení tělocvičny a parkovacích míst pro školu. O konkrétních otázkách budeme diskutovat v průběhu léta," poznamenal Netolický.

Rozvoj školy a záměry kraje uvítal i starosta Letohradu Petr Fiala. "Krajské investice nejen do školství jsou ve městě za poslední roky velmi patrné. Jsem proto rád, že poté, co bude letos dokončena výstavba dílen a odborných učeben, můžeme jako město nabídnout spolupráci na dalším rozvoji. Vzhledem k tomu, že jsme získali pozemky po bývalém mlýnu v blízkosti areálu v Ústecké ulici, nabízí se využití právě pro školu, ale i pro veřejnost," řekl Fiala.

Uspoří energie

Kromě vybudování dílen investoval kraj také do energeticky úsporných opatření. "Na konci května jsme kolaudovali zateplenou budovu učeben a dílen v areálu v Ústecké ulici a v srpnu by měla být dokončena investice na domově mládeže, v jídelně a tělocvičně v Komenského ulici. Obě investice čerpají finance z Operačního programu životní prostředí a činí zhruba 36,5 milionu korun," sdělil krajský radní Bohumil Bernášek.

Další projekty

Kraj plánuje investice také v dalších školách. Krajští radní schválili tři nové projektové záměry na úspory energie s využitím evropských fondů u krajských škol, a to na gymnáziu v Poličce, Vyšší odborné a střední škole stavební Vysoké Mýto a v Domově mládeže Integrované střední školy Moravská Třebová. "Předpokládané náklady tří připravovaných projektů jsou 66 milionů korun," uvedla radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová.

Zdroj: https://orlicky.denik.cz/zpravy_region/ucnum-slouzi-nove-dilny-vedle-by-mohla-byt-hala-20190715.html

Autor: Iva Janoušková