Tomáš Dubský bojuje za venkovské prodejny. Pomohl prosadit dotační titul

30.08.2021

Venkov se postupně vylidňuje a pomalu zavírá. Ať už to jsou školy, pošty, hospody nebo třeba prodejny. Starosta obce Vysočina Tomáš Dubský, který je zároveň pětkou na kandidátce Starostů a Pirátů do poslanecké sněmovny, se snaží najít řešení.

O problematice opakovaně jednal na ministerstvech vnitra a průmyslu a obchodu. Navštívil také padesátku malých prodejen po celém Pardubickém kraji. "Obchod zajišťuje i řadu sociálních a komunitních služeb, než jenom dodání základních potravin a zboží," upozorňuje Tomáš Dubský. Nakonec pomohl prosadit nový dotační titul s názvem Obchůdek 2021+. Provozovatelé prodejen budou moci žádat o příspěvek třeba na nájem, energie nebo mzdy.

Podle Tomáše je to jen dočasné řešení. Stát musí k problému přistupovat mnohem více systémově. "Situace musí být řešena spravedlivějším rozdělením financí v rámci rozpočtového určení daní. Dotace mají být používány pouze v mimořádných situacích," říká starosta Vysočiny.

Aby lidé chtěli na venkově žít, musí na něm najít základní služby, kvalitní vzdělání i čistou přírodu. "Vynaložme maximální úsilí, aby se zde podařilo udržet mladou generaci. S tím souvisí i možnost pracovního uplatnění. Právě stát musí jít příkladem, nabídnout zajímavá pracovní místa i v menších městech a obcích nebo například zajistit vysokorychlostní připojení internetu pro práci z domů," dodává Tomáš Dubský.

Autor: Jana Rosenbergerová