Technohrátky i Zdravohrátky opět stopnul covid. Přesto se letošní ročník vydařil

03.12.2021

Projekty Pardubického kraje, jejichž cílem je přivést žáky do nejen technických a zdravotnických oborů, sklízí každoročně úspěch. Minulý ročník ukončil brzy po startu covid, letos udeřil znovu, ale mnoho akcí se na podzim stihlo uskutečnit. Do Technohrátek se během dvou měsíců zapojilo 1 266 žáků z 59 základních škol.

"Covid nás opět dostihl, ale oproti minulému roku jsme měli štěstí, že se akcí na jednotlivých školách stihlo více. Horší to je se Zdravohrátkami - v Pardubickém kraji jsou celkem čtyři zdravotnické školy, ale stačily se zapojit jen dvě z nich. Nezbývá než doufat, že příští rok už účast vynechá právě covid," řekl radní pro oblast školství Josef Kozel. Ten nechyběl u většiny akcí, navštívili je také náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková nebo radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil.

Přestože minulý rok zaznamenaly oba projekty delší odmlku (Zdravohrátky se neuskutečnily vůbec), letošní ročník to z hlediska zájmu negativně neovlivnilo. Čísla zúčastněných naznačují spíše opačný efekt, jak potvrdil manažer projektu Technohrátky Vladimír Zemánek: "Letos na podzim jsme zaznamenali opravdu rekordní zájem žáků základních škol o účast v projektu. U většiny akcí až dvojnásobně překračoval kapacitu stanovenou na 100 až 120 školáků. Ukázalo se, že i po téměř dvouleté covidové přestávce po něm vzrostla ve školách výrazně poptávka."

Technohrátky vznikly jako projekt Pardubického kraje v roce 2013, Zdravohrátky následovaly v roce 2017. Těch se letos zúčastnilo 138 žáků z 21 základních škol a hostily je zdravotnické školy v Ústí nad Orlicí a Svitavách. "Také v případě Zdravohrátek byl zájem žáků vysoký, ale s postupujícím časem konání akcí účast komplikovala postupující pandemie koronaviru. Účastníci oceňují, že v průběhu akcí je čeká nejen návštěva učeben a laboratoří ve zdravotnických školách nebo atraktivní činnosti na jednotlivých stanovištích, ale část aktivit také v jednotlivých nemocnicích Pardubického kraje nebo v areálu zdravotnické záchranné služby. Poskytuje jim to dokonalý obrázek o studiu i budoucím povolání," uvedla manažerka projektu Zdravohrátky Helena Bártlová.

Projekt Technohrátky byl v roce 2017 označen Ministerstvem školství jako celostátní inspirativní příklad dobré praxe z Pardubického kraje na podporu odborného vzdělávání (společně s projekty Mladý chemik a Amavet). Že se jedná o projekt, se kterým se může Pardubický kraj chlubit, si myslí i radní Josef Kozel: "Přesně tyto projekty dávají smysl a já jsem jen rád, že u nich můžu být a osobně je podpořit," dodal na závěr.

Zdroj: Pardubický kraj