Studenti středních škol v sobě objevují talent pro podnikání

14.12.2021

My z Pardubického podnikatelského inkubátoru P-PINK pomáháme nastartovat podnikání v celém kraji. Naší cílovou skupinou jsou rovněž studenti ze středních škol, kde podněcujeme podnikavost a při tom vyhledáváme talentované jedince s nápadem. Jezdíme do středních škol s workshopem "Objev v sobě podnikatele!" Studenti se dovědí, jaký je rozdíl mezi "být zaměstnancem" a stát se živnostníkem. Hledají pro a proti těchto alternativ, zamýšlejí se s námi i nad dalšími věcmi a okolnostmi kolem podnikání. Poté na základě získaných informacímají za úkol vymyslet svůj podnikatelský nápad. Ten je možné zapomenout, anebo jej s naší pomocí začít rozvíjet.

Proč začínat i u studentů

Mladí lidé jsou kreativní a mají často neotřelé nápady, které v podnikání uplatní. Měli by už odmlada vědět, že podnikání je další možnost oproti "dát se zaměstnat". V letošním roce jsme náš pracovní seminář "Objev v sobě podnikatele!" aplikovali do čtrnácti středních škol v Pardubickém kraji. Studenty toto téma zajímá. Náš přístup k tématu je trochu jiný, než jsou zvyklí v běžných vyučovacích hodinách. S radostí jsme zjistili, že v některých školách, které jsme navštívili, se podnikání už věnují i prakticky. Příkladem může být Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová, kde funguje několik skutečných studentských firem. Na některých dalších školách se učí podnikat ve fiktivních firmách. Velké poděkování za to patří všem učitelům, kteří vidí za zdi svých škol.

První vlaštovky z workshopů

Nyní v prosinci k nám do sídla P-PINK v Pardubicích zavítalo pět studentů se třemi podnikatelskými nápady. Přijeli s učitelem Jiřím Kašparem ze Střední školy obchodní a služeb z Poličky. Tito žáci jsou absolventi našeho pracovního semináře. Došli k závěru, že nápady, které vymysleli při semináři by opravdu stály za důkladnější promyšlení a pustit se do toho naostro.

Jak to proběhlo u nás v P-PINK

S naším projektovým manažerem absolvovali úvodní konzultaci. Ten si nechal podrobně vysvětlit jejich záměry. Naplánovali další kroky, které mají studenti udělat, proběhla informace, na co si dát pozor a dostali první úkoly. Na začátku validovat, zjišťovat okruh zákazníků, ptát se kolem sebe, případně zkoušet vyrábět a nabízet. Při následující schůzce připraví další cestu směrem k podnikání.

Co se z toho vyloupne?

To nám ukáže čas. Velkou měrou to bude záležet na samotných aktérech, na jejich vůli, na jejich pracovitosti, na dobrém nápadu, zda si jej trh žádá. Záležet bude také na spolupráci s námi, ale trochu i na štěstí. Tak ať se jim daří a těšíme se na další "vlaštovky" ze středních škol, a nejen z nich.

Za P-PINK Hana Štěpánová, projektová manažerka