Studenti a podnikatel z očí do očí

04.01.2022

Studenti středních škol si povětšinou podnikatele představují jako formálně oblečeného muže nejčastěji v obleku. Tuto odpověď dostávám často jako první reakci na dotaz: "Jak si představujete podnikatele, jak ho poznáte?" Se studenty se setkáváme při dvouhodinovém workshopu Objev v sobě podnikatele. Při hlubší analýze už dojdeme k závěru, že podnikatele na první pohled nepoznají.

Proč brát do školy "živého" podnikatele

Na pracovní seminář "Objev v sobě podnikatele" plynule navazuje projekt s názvem "Podnikání stojí za to, aneb jak jsme to dokázali". Do školy pozveme podnikatele a představíme jeho příběh. Pro žáky je to nesmírně podnětné, když se dovědí o tom, že je to člověk z masa a kostí, který byl také studentem a zažil různé peripetie, než se dostal tam, kde je nyní. Do škol OA a SOŠ cestovního ruchu Choceň a do Střední školy podnikání Vysoké Mýto, s. r. o. přijal pozvání na konci roku 2021 Petr Havlíček z firmy Havlíček truhlářství s.r.o z Vítějevse. Nyní je již 34 let majitelem úspěšné a zavedené rodinné firmy, kde pracují dva synové, snacha, a dalších cca 20 zaměstnanců.

Jak začínal

Studenti se dověděli, že Petr H. podniká po celý život. Ještě před revolucí objevil první příležitost, kdy s manželkou zrekonstruovali vlastníma rukama starou turbínu na řece Svratce a začali vydělávat první peníze z prodané elektřiny. Studenti škol poslouchali takříkajíc s otevřenou pusou příběh, jak s manželkou jezdili i na plesy starým nákladním autem. Zní to neuvěřitelně, když studentům vysvětloval, že potřeby pro podnikání musel upřednostnit proti vnějšímu efektu krásného osobního auta. Dál se studenti dověděli, že jako truhlář a zároveň i zvukař prorazil na trh s kvalitníma bubenickýma paličkami, také prodával obilí a obhospodařoval farmu nutrií. Zdánlivě nesourodé věci. Studenti získávají povědomí o tom, že příležitost kolem sebe je potřeba vidět a uchopit ji tak, aby přinášela zisk.

Co živí firmu nyní

Dnes je Petr již v důchodovém věku, ale nesedí se založenýma rukama. Je zároveň letitým starostou obce Vítějeves. Firma funguje už především pod vedením synů. Jeho aktivity se zaměřují hlavně na vývoj a design nových výrobků. Jejich výroba schodišť a masívního rustikálního nábytku dávno překročila hranice naší země. S nádhernými atypickými schodišti, a rustikálním nábytkem se těší zákazníci z Anglie, a mnoha dalších zemí EU. Studenti středních škol vyslechli příběh a snad si lépe představí, že podnikání může být cesta i pro ně. Petr Havlíček své návštěvy ve školách hodnotí jako motivační impulz pro příští generaci budoucích podnikatelů, kterou naše země tolik potřebuje.

Mgr. Hana Štěpánová, předsedkyně správní rady P-PINK,projektová manažerka pro rozvoj spolupráce se vzdělávacími institucemi a obcemi na území Pardubického kraje