STAN prosazuje finanční podporu pro dětské kroužky od 3 do 6 let

19.06.2021

Pořád se říká, že děti tloustnou a že více času tráví u počítačů než na hřišti. Děláme s tím ale něco? Samotný problém začíná už v útlém věku. Děti nemají vybudované návyky a pozitivní vztah k pohybu, a tak přirozeně časem upřednostňují pohodlnější činnosti.

Naše Alice Paurová, která je členkou Výboru pro sport a volnočasové aktivity Zastupitelstva Pardubického kraje, se proto snaží prosadit změnu dotačních programů. Cílem je podpořit kroužky, které se právě na předškolní děti zaměřují.
"Dětský věk od tří do šesti let je z hlediska pohybové gramotnosti nejdůležitějším obdobím. To netvrdím jen já, ale hlavně odborníci. Jde o to, aby děti získaly kladný vztah k pohybu, ze kterého pak budou celý život vycházet a předávat ho zase svým dětem. Smyslem není z nich vychovávat profesionální sportovce, ale zdravé lidi," říká Alice Paurová, jinak také trenérka dětského oddílu kin-ballu.

Společně s kolegyní Lenkou Pařízkovou z 3PK prosazuje změnu stávajících dotačních programů nebo vytvoření nového, který se speciálně zaměří na kroužky, kluby i mateřské školy. Prostě všechny, kteří se věnují předškolním dětem. Program jim má finančně pomoct s nákupem vybavení i se vzděláváním lektorů, trenérů a učitelů.
"Jsem přesvědčená, že se nám tato investice do dětí později vrátí," doplňuje Alice Paurová. Svůj návrh už představily Alexandru Krejčířovi, který má v krajské radě sport na starosti. Právě rada teď bude změnu dotačních programů projednávat.

Co dodat závěrem? Když se řekne pohyb a aktivní životní styl, neznamená to jen běhání za míčem po hřišti. Začíná už od dopravy do školy nebo do práce, kam můžete jít pěšky, jet na kole nebo jet autem. A co schody? Můžete je vyjít, nebo použít výtah. To jsou každodenní drobné střípky, které tvoří celek. Veďme k tomu děti už odmala!

Alice Paurová, členka Výboru pro sport a volnočasové aktivity Zastupitelstva Pardubického kraje, kandidátka do Polanecké sněmovny