STAN podporuje cyklostezky – tepny „zdravého“ života Pardubického kraje

20.09.2020

"Cyklostezky a cyklotrasy jsou mezi obyvateli i turisty velmi oblíbené. O pěkném víkendu na hlavních trasách, jako je třeba Orlické cyklo a in-line království údolím Tiché Orlice a Třebovky, projede několik tisíc lidí denně. Ve všední den po stezkách jezdí lidé třeba již od šesti hodin do práce. Cyklostezky jsou jedny z nejefektivnějších a nejžádanějších veřejných investic, kdy poměr cena investice versus výsledek je výborný. Podporujeme tím zdravý životní styl, prevenci nemocí a udržitelný cestovní ruch, a to je cíl STAN," vysvětluje Michaela Matoušková, lídryně za STAN v krajských volbách v Pardubickém kraji.

STAN bude prosazovat dotační grant pro obce a svazky obcí

V krajské cyklokoncepci, jíž je autorkou podnikatelka a manažerka rozvojových projektů Renata Šedová, kandidátka za STAN,je reálně plánovaných ještě 516 km nových cyklostezek za 2,5 miliardy korun. "Potřebujeme například dobudovat cyklostezku Mechu a Perníku z Hradce Králové do Pardubic, stezku z Pardubic do Chrudimi, chybějící úseky na dálkových trasách, protáhnout stezku podél Tiché Orlice z Letohradu na Králíky a mnohé další. Všechny jsou potřebné. Chtěli bychom prosadit dotační grant pro obce a svazky obcí na projektovou přípravu a realizaci cyklostezek. Nemají to totiž vůbec lehké - vyřešit vlastnické vztahy a zúřadovat evropské a státní dotace. Nově vláda schválila z Integrovaného regionálního operačního programu další dotace na cyklostezky ve výši 2 miliard Kč do konce roku 2023, tak ty bychom na připravené a akutní projekty chtěli využít. Chceme také podporovat údržbu cyklotras značených KČT a cyklodopravu ve městech." Renata Šedová dodává, že cyklostezek není nikdy dost a manažerskou práci na stezce podél Tiché Orlice považuje za svůj životní úspěch. "Když potkávám ty šťastné tváře na kole, na bruslích, dětičky na odrážedlech, svištící sportovce, experty na lehokolech i vozíčkáře, prostě od nejmenších po seniory, je mně dobře u srdce."

Odborníci STANu tleskají

Národní cyklokoordinátor Jaroslav Martínek STAN v jeho úsilí podporuje. Podle něho Pardubický kraj dlouhodobě v rámci ČR pokulhává v podpoře cyklistiky. "Výdajem 30 mil. Kč za období 2015 - 2019 je na 9. místě ze 14 krajů. Nemá vytvořenu systémovou podporu ani funkci krajského cyklokoordinátora, což jsou nástroje, které se u nejúspěšnějších "procykloturisticky" orientovaných krajů potvrdily jako efektivní. Spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s. jde zejména o bezpečnost cyklodopravy ve městech. Pardubický kraj není členem, z území kraje jsou členy jen čtyři města - Pardubice, Chrudim, Vysoké Mýto a Moravská Třebová. Známe metodiky, příklady dobré praxe, jsou a budou dotace. Je to jen o vůli. Mám obrovskou radost, že takovou vůli STAN má a maximálně vypomohu. Snad i další politické strany budou mít o problematiku zájem."

Další odborník na cyklodopravu, Daniel Mourek, který zastupuje Česko v Evropské cyklistické federaci ECF, dodává další důležitý argument: "V České republice je ustálena síť dálkových cyklotras, některé z nich jsou navázány i na evropskou síť EuroVelo a také je zde síť zelených a drážních stezek. To vše je propojené. Lidé s oblibou putují na kolech řadu dní napříč Evropou nebo republikou, cestou poznávají místní tradice, kulturu a památky. Podle statistik z automatických sčítačů je to pro místní podnikatele dobrý byznys. Například přes Pardubický kraj vede evropská dálková cyklotrasa EuroVelo 4, česko-německá Labská stezka, nebo dálková cyklotrasa č. 14 Česká Koruna od německých hranic přes Hradec Králové, Ústí nad Orlicí a Lanškroun na Moravu a v Sopotnici velmi chybí pro průjezdnost krátký úsek. Ten je potřeba jako i další dobudovat a zapojit tak pardubický region do dálkové sítě cyklotras."

Autorem fotografií v Orlickém cyklo a in-line království údolím Tiché Orlice a Třebovky je Petr Wagenknecht

Zadavatel tiskové zprávy: STAN / Zpracovatel: Zdenka Hanyšová Celá