Srdce Orlickoústecké nemocnice bude naplno bít už za rok

19.04.2021

Budovaný Centrální urgentní příjem v Orlickoústecké nemocnici významně pozmění tvář celého areálu a stane se doslova jeho moderním srdcem. Najdeme ho v severovýchodní části v blízkosti stávající budovy chirurgických oborů a operačních sálů. Jednu z největších investic Pardubického kraje v posledních letech za 470 miliónů korun, která roste jako z vody, si prohlédla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Moderní pracoviště bude sloužit k lepšímu procesu přijetí akutních i neakutních pacientů do zdravotní péče, což je jeho nejzásadnější přínos a důvod jeho výstavby. Stavba už je ve vysokém stádiu rozestavěnosti. "V prvním nadzemním podlaží vzniká pracoviště centrálního urgentního příjmu s odbornými vyšetřovnami, ve druhém a třetím podlaží bude oddělení intenzivní péče - ARO a oddělení jednotky intenzivní péče - JIP, každé s kapacitou dvanáct lůžek. V podzemí je prostor pro provozní zázemí nové budovy s technologickým zařízením a rýsují se už i šatny a prostory pro sociální zařízení personálu," uvedla Michaela Matoušková, kterou příjemně překvapila čistota, jakou v celé stavbě stavební firma dodržuje.

"Důležitá zpráva je, že vše pokračuje dobře a podle plánu, harmonogram stavebníci dodržují, a tak vše nasvědčuje tomu, že centrální a urgentní příjem se může v lednu příštího roku předávat. Samozřejmě potom bude nějakou dobu trvat přesunutí všech oborů do nového prostoru," vyjádřila radost z rychlého postupu prací Michaela Matoušková. "Potěšilo mě i to, že zaměstnanci nemocnice se na nové prostory moc těší a je to něco, co prožívají za svých třeba i několik desetiletí působení v Orlickoústecké nemocnici poprvé. Těší se, že budou pracovat v novém prostředí s novými přístroji a že budou moci svým pacientům zajistit úplně jiný proces příjmu do nemocnice."

Všichni pacienti budou díky centrálnímu urgentnímu příjmu přijímáni na jednom místě. Zvláštní vstup bude určen těm, co přijdou s potížemi sami, či je někdo přiveze, ale i ti, které přiveze záchranka. Jejich cesty se nebudou křížit. "Postup příjmu bude takový, že lékaři nejdříve zjistí, jaký charakter má pacientův problém a ve kterém oboru bude potřeba, aby byl přesněji diagnostikován, ošetřen a hospitalizován, a tam ho pak odešlou. Budova je propojena s dalšími budovami speciálním koridorem, takže následný transport bude takzvaně "suchou nohou" na ostatní oddělení, což je velké plus pro pacienta i pro zdravotnický personál," vysvětlila Michaela Matoušková, kterou stavbou provedl náměstek pro léčebnou péči Vratislav Dědek a doprovodil ji i generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Orlickoústecká nemocnice má velkou spádovost a ošetřuje a operuje mnoho chirurgických a traumatologických pacientů, kteří žijí či navštěvují blízké Orlické hory i Dolní Moravu a Králický Sněžník. V současné době má přes 330 lůžek, zhruba 750 zaměstnanců a za rok vyšetří bezmála 400 tisíc pacientů.

Zdroj: Pardubický kraj