Ronov, Morašice či Trstěnice. Poslanec Tomáš Dubský jednal se starosty

30.04.2023

Během uplynulého týdne vyrazil Tomáš Dubský na návštěvy starostů menších obcí i měst v Pardubickém kraji. Tady je stručný souhrn.

"Diskutovali jsme o aktuálních problémech, které řeší obce a města ve své každodenní činnosti. Seznámil jsem se s připravovanými projekty i s návrhy na úpravy, které by obcím pomohly. Velice zajímavé ale byly i návštěvy místních firem," nechal se slyšet Tomáš Dubský.

Jeho první návštěvou byl Ronov nad Doubravou, kde je starostou Marcel Lesák. Město má velmi dobře zpracovanou vizi a strategii do budoucna a zároveň má připravené projekty pro případné dotační výzvy.

Mezi zmíněné projekty patří například obnova Hřbitovního kostela Svatého Kříže nebo vybudování cyklostezky, která propojí Žleby, Ronov a Třemošnici. O záměr teď jednají zástupci dotčených samospráv. Naopak jednou z nedávných a velmi důležitých investic je čistička odpadních vod za 150 milionů korun.

V blízké době čeká oprava krajskou silnici přes Ronov, což zasáhne i část náměstí. Při této příležitosti dostane náves novou dlažbu. V plánu je také rekonstrukce městského úřadu.

Další zastávkou už za doprovodu starosty Příluky Davida Šimka byly Morašice (Svitavsko), kde je nově starostkou Pavlína Jarošová. Kromě zajištění základních služeb v obci byly tématem i investice. Také v Morašicích mají připravený zásobník projektů. Tím největším, po kterém pokukují už 15 let, je rekonstrukce kulturního domu. Ten je nyní v žalostném stavu a v obci citelně kulturní středisko chybí. Dále paní starostka chystá rekonstrukci čističky odpadních vod, kanalizace a vodovodu. Na to bude navazovat oprava krajské silnice.

Další zastávkou byla obec Trstěnice se starostou Romanem Kmoškem. Během exkurze po obci byla řeč především o rozvojových projektech a možnostech financování. V plánu je rekonstrukce obecního úřadu s prostorem pro dětský klub. Trstěnickým tahákem je v Česku nejstarší stodola stojící na svém původním místě. Osmiboký roubený objekt se datuje do roku 1663.

K závěru krajského výjezdu zamířila naše delegace do obce Čistá za starostou Petrem Dřínovským. V obci s 1200 obyvateli minulý týden otevřeli domov důchodců. Na startu je projekt domácích (zapojeno je asi 80 % domů) čističek odpadních vod. Díky tomu budou splňovat nová nařízení EU. Do budoucna se chystá moderní zázemí pro hasiče. Obec jen čeká na vhodnou dotační výzvu.

A nesmíme opomenout ani jednání s vedením města Slatiňany. I s ním se poslanec Tomáš Dubský pobavil o plánech a budoucích projektech. Přejeme hodně štěstí při realizaci.

Autor: Jana Rosenbergerová