Přílucké pouťové slavnosti

20.07.2021

V obci Příluka se uskutečnili pouťové slavnosti. Promítání letního kina Proseč v Příluce: Bábovky a v neděli soutěž nejlepší pouťové koláčky.

V neděli pouťové slavnosti začali mší u kapličky Panny Marii Karmelské, kde byl odhalen druhý zrestaurovaný přílucký oltářík a představeno po téměř 70 letech jedno "folklórní" překvapení. Následně přesun do sportovního areálu na soutěž o nejlepší pouťový koláček. Přitom všichni sledovali napínavý fotbalový zápas svobodní proti ženatým.

Nedělní den, den plný slavnosti, slavností pouťové, v setkání ve svátek Mariánský u kaple přílucké. Ve spolek soused sousedovi podal ruku, objetí či úsměv, pochvalu. Pouť popisuje cestu, cestu která vykreslí putování, v tomto případě putování naší krásné obce, napříč dobou která nebyla lehká. Sousedé, přátelé, přespolní díky moc všem za návštěvu a podporu sejít se. I přílucký koláček a přílucká kopaná zná svého vítěze. Pouť ale dala medaili všem, všem kteří přišli s úsměvem, aby ho předali dál. Pomohli nám i naše přílucké kroje, které po 70. letech opět spatřili světlo světa. Prostě je tu krásně, pánu bohu díky za to.

Přílucké pouťové slavnosti jsou již minulostí, ale vzpomínky, radost a pozitivní energie, která byla všude kolem, bude v nás doufám ještě hodně dlouho. Chtěl bych poděkovat všem za pomoc s přípravou, rodině Romportlové za práci a údržbu našeho "parku" u kapličky a vyhlídky, místostarostovi Petru Chadimovi a zastupitelce Ivaně Štěrbové za pomoc s organizací, Dominiku Ryšavému, Jiřímu Švecovi a jeho rodině, Vladimíru Jelínkovi za pomoc za výčepem a občerstvením, paní Boženě Halouskové, Andree Jelínkové a Miroslavě Šimkové za pomoc s květinovou výzdobou a úklidem v kapličce. Stanislavu Cibulkovi, Tereze Hosové, Ireně Šimkové Irena Šimková a Veronice Salátové Šimové Veronika Salátová Šimková za práci v týmu, ve kterém jsme přes rok společně a zdárně pomohli na svět našim příluckým krojům po 70. letech. A také všem ostatním, kteří přiložili ruku k této krásné akci a bez kterých by šla jen těžko zorganizovat. Nechci také zapomenout na porotu, která to letos měla opět velmi těžké, prý koláčky maximálně zaměstnali jejich chuťové pohárky, rozhodování bylo velmi náročné.

Děkuji také všem "hospodyňkám" které své sladké poklady opět daly do soutěže, a těším se, že příští rok v pořadí již 13. ročník Přílucké poutě opět rozdá mnoho radosti, pohody a úsměvů Vám všem, sousedé, přespolní, přátelé. Přikládám také ucelený výběr fotografií pro nahlédnutí, jak celá naše slavnostní pouťová neděle rozvíjela radost v nás samotných.

David Šimek, starosta obce Příluky