Příhrádek má před sebou novou éru svého života

25.01.2020

Příhrádek v Pardubicích je komplex tří středověkých domů na trojúhelníkovém půdorysu, které ještě do roku 2015 chátraly. Majitel Národní památkový ústav je nedokázal využít. V tomto roce si je převzal do vlastnictví Pardubický kraj. Původně domy sloužily jako součást opevnění k pardubickému zámku. Později v novější době začaly prý vykonávat funkci hospodářského zázemí, byly zde údajně konírny, sýpka, ale i vězení.

Rekonstrukce byla naplánována s dokončením v létě 2020. Vše nasvědčuje tomu, že termíny stavby šlapou jako dobře natažené hodinky. Vše funguje, jak má, i vysoutěžená realizační firma patří k těm vzácným, se kterými je radost spolupracovat. Předpokládané výdaje na realizaci také v podstatě odpovídají, vícepráce jsou jen minimální. V současné době už můžeme stavbu vyhodnotit po stránce peněz. Celý objekt i s vybavením bude stát necelých 57 milionů Kč. Mám radost, že "můj" Odbor rozvoje dokázal získat dotace ve výši téměř 47 milionů Kč. Takže když vezmeme i vícepráce, tak zisk 82% dotace z EU se mi jeví jako obrovský úspěch. Nyní je u konce stavební část a je na řadě vnitřní vybavení. V létě bude podle plánů vše dokončeno a návštěvníci budou moct vstoupit.

Objekt začne sloužit široké veřejnosti a nastartuje tak svou novou éru života. Lidé tu najdou čítárnu a sál na autorská čtení, grafickou a tiskárenskou dílnu, hudební oddělení knihovny s poslechovými místnostmi. Budou moct navštívit badatelny, najdou zde i prostor k promítání dokumentů, místnost na společenské hry i počítače pro veřejnost.

Vícepráce jsou většinou problémem, ale v tomto případě znamenaly velkou radost. Ptáte se proč? Při bourání příčky v místech, kde podle plánů mělo být sociální zařízení, byl objeven unikátní nález, černá kuchyně i s množstvím vybavení a prý i s některými surovinami. Co je to černá kuchyně to se dovíte, pokud Příhrádek navštívíte. Protože se jedná prý o jednu z nejkrásnějších na území našeho státu, bude zachována ve stávající podobě a lidé do ní budou moct nahlédnout. Vypadá to tam jako v pekle. Na jedné straně je ohniště ve výši dnešních sporáků, kouř z ohniště odcházel volně dírou ve stropě až nad střechu. Na druhé straně uvidíme pozůstatky chlebové pece. V této kuchyni byla připravována jídla pro personál, který na Příhrádku pracoval. Práce v kuchyni byla asi složitá pro množství kouře, důkazem toho jsou začernalé cihly na stěnách místnosti.

Při procházení dvěma propojenými domy vejdete i do vězení, které je rovněž autentické. Za ním je místnost, kde jsou odkryty na stěnách výmalby v různých vrstvách, jak malíři postupně prováděli novou a novou obnovu nátěru. Moc zajímavé. A v patře už nyní nebudete žasnout nad pohledem do otevřené konstrukce stropů. Ještě v létě 2019 jsem si prohlédla, jak vypadá kamenný klenutý strop z vrchu. Ve spodních místnostech jsou vidět jen krásné opracované kmeny, které tvoří klenbu. Avšak nahoře bylo vidět, že kameny sestavené k sobě jsou neopracované. Prostě "boulovitý" povrch. To návštěvník už dnes ale neuvidí, je zde rovná podlaha s dlaždicemi, která vše pokrývá, schovává i utajuje zručnost našich předků.

Příhrádek ve směru k zámku také ožije. Zahrada bude sloužit jako odpočinkové místo pro maminky s dětmi a pro všechny, kteří chtějí zůstat ve městě a přesto si přivonět k přírodě. Jsem ráda, že jsem s Odborem rozvoje přispěla k renovaci nádherného zákoutí Pardubic i Pardubického kraje. Poděkování patří všem lidem, kteří na projektu pracují.

Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace, (STAN)