Podnikatelé jsou kreativní a Pardubický kraj nápady podpoří

24.04.2020

Koronavirus v březnu zaskočil i obyvatele Česka. "Žádných ochranných prostředků kvůli prevenci nebylo dost, a ty které byly k dispozici, urazily do naší země dlouhou cestu.

Pardubický kraj se operativně rozhodl podpořit regionální výrobce ve vývoji různých ochranných pomůcek, které budou české, kvalitní, nebudou předražené a nebudou k nám putovat po celé planetě. Před Velikonocemi jsme vyhlásili výzvu "Hledáme zlaté české ručičky" a Pardubický kraj nabídl peníze firmám, pokud dokážou rychle reagovat. Zájem byl rychlý a příjemně nás překvapil," uvedla radní Pardubického kraje za STAN Hana Štěpánová.

"Ozvaly se firmy z Pardubic a z dalších měst celého kraje, například z Holic, Chrudimi, Nasavrk, Lanškrouna a dalších a ve velmi krátkém čase se nám sešlo 23 zajímavých a prospěšných projektů s požadavky na podporu přesahující 19 milionů korun. Výběr z nich si vzala na starosti desetičlenná odborná komise, která jich na svém jednání 16. dubna posunula do finále 11. Precizně jsme jednotlivé žádosti zhodnotili. V případě drobných nejasností jsme žadatele kontaktovali telefonicky a oni nám své náměty upřesňovali. Po schválení radou kraje k nim dohromady poputuje 7 miliónů korun," přibližuje Hana Štěpánová."

Mezi projekty, které se na výzvu sešly, byly například výroba roušek z nanovláken či z antibakteriálního materiálu a zhotovení formy na výrobu výtěrových tyčinek pro testování na koronavirus. "Podpoříme také výrobu nízkonákladové polomasky s vyměnitelným filtrem ve verzi FFP2 a FFP, kdy s podobným nápadem přišly hned dvě firmy. Vybrali jsme i výrobce, který přemění výrobní linku na produkci dezinfekčního gelu," vyjmenovává Hana Štěpánová.

Podle ní k zajímavým inovacím patří také vývoj bezdotykového dávkovače na dezinfekci, odsávací zařízení aerosolu z úst pacientů u zubaře a fotokatalytický dezinfekční systém, kde optimalizovaným osvětlovacím tělesem lze dezinfikovat vnitřní prostory. "Některé technologie bude možné využít v nemocnicích a v ordinacích lékařů i v době, až současná epidemie ustoupí."

Peníze žadatelům Pardubický kraj poskytne ihned po schválení zastupitelstvem 5. května. Uchazeči pak budou mít 90 dnů na to, aby předložili funkční technologii, či výsledný produkt. "Určitě to stihnou, protože máme informace, že firmy na svých nápadech pracují mnohdy již od začátku března. V komisi jsme se také shodli, že projekty, které nebudou doporučeny k finanční podpoře z krajského rozpočtu, předáme CzechInvestu a P-PINKu. S firmami bude i dále spolupracováno, aby i jejich nápady byly do budoucna zhodnoceny a využity".

Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje za STAN, zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.