Po 15 letech je v Příluce prodejna. Celý „maraton” přibližuje starosta David Šimek

11.04.2022

Dlouhých 15 let vyráželi lidé z Příluky na Svitavsku za nákupy základních potravin do okolních obcí nebo do městských supermarketů. Od uplynulého víkendu si může nejen takřka dvoustovka místních nakoupit přímo v Příluce. Prodejna Na Veselce vznikla v rekonstruované budově bývalé hospody, která tu stojí zhruba 250 let. A velkou radost z toho má i starosta Příluky David Šimek.

Z celého srdce děkuji ženskému kolektivu naší prodejny, který obětoval svůj čas v několikadenním maratonu před jeho otevřením," nechal se slyšet David Šimek. Během slavnostního premiéry mohli příchozí ochutnat speciality od uzenářů, pekařů a mlékařů z okolí. Starosta už také spřádá plány do budoucna. "Lidé by tu mohli prodat svoje přebytky ze zahrady, třeba rajčata nebo okurky," řekl Šimek.

Obnova prodejny vyšla na takřka tři miliony korun. Příluce pomohla dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Další peníze by mohly dorazit z hejtmanství, které regionální prodejny a výrobky dlouhodobě podporuje.

Teprve čas ukáže, jak velký zájem budou místní o obchod mít a zda si na sebe vydělá. Účetnictví bez vrásek je vítaným předpokladem, ale nejde o jediný ukazatel. Prodejna na malé obcí je především základní službou pro občany a má také důležitý sociální význam.

Reportáž ze slavnostního otevření obchodu si můžete přečíst v tomto článku Svitavského deníku.

Foto: Deník, archív Davida Šimka