Michaela Matoušková: Stát by měl vypsat dotační tituly na dlouhodobou péči

23.12.2022

V adventním kalendáři otevíráme další okénko blíže ke Štědrému dni a to je dnes zaměřené na návštěvu u paní ředitelky Jany Tomšů v Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví.


Bylo pro mě nesmírnou radostí, že jsem se v rámci předvánočního setkání s klienty potkala i se seniorkou z mé obce, které jsem zajišťovala bydlení v Komunitním domě pro seniory v Řečanech nad Labem. Našly jsme si chvilku, abychom si popovídaly a zavzpomínaly na dobu strávenou u nás. Radostně mi vyprávěla, jak ráda vzpomíná na bydlení u nás, ale že i tady se má jako v bavlnce. To jsou pro mě potěšující slova nejen co se týče zástupce zřizovatele LDN Rybitví, ale především jako člověka, protože chci, aby se u nás klienti cítili co nejlépe.

V letošním roce LDN v Rybitví pocítila nárůst klientů při překladech interních pacientů. Vedle běžných služeb a léčby dlouhodobě nemocných poskytuje léčebna i další služby, jako jsou sociální lůžka, spánková medicína nebo kognitivní rehabilitace.

S paní ředitelkou bychom byly rády, aby stát vypsal dotační tituly na dlouhodobou péči, které už několikrát zrušil, což nás brzdí v dalším rozvoji. Lidé se dožívají vyššího věku, ne vždy v plném zdraví, je proto potřeba myslet na posílení dlouhodobé péče.

V letošním roce jsme zavedli program dobrovolnictví s touhou pomáhat, rozdávat radost a vytvořit nová přátelství. Umět dávat je více než přijímat.

V rámci předvánoční návštěvy jsem se zajímala, jak tráví svátky ti pacienti, kteří zůstávají na lůžkách a neodjíždějí za svými rodinami domů. Oddělení rehabilitace a kognitivní rehabilitace připravuje programy s přípravou výzdoby, s tréninkem a edukací ke svátečním zvykům. O svátcích se široký tým zdravotníků snaží zpříjemnit klima všem pacientům, kteří jsou hospitalizovaní. Personál přináší své ozdoby, napečené cukroví. Důležité je, aby klienti neprožívali sociální samotu, což se zde daří a jsem za to vděčná. Z celého srdce proto děkuji všem pracovníkům LDN Rybitví za jejich lidský a empatický přístup a nadšení, které do své práce dávají.

Autor: Jana Rosenbergerová