Kraj garantuje existenci a rozvoj Chrudimské nemocnice

26.06.2022

Vzhledem k vývoji posledních týdnů a debatám ohledně fungování Chrudimské nemocnice se v pátek odpoledne sešli zástupci Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým a náměstkyní pro oblast zdravotnictví Michaelou Matouškovou s vedením města Chrudim a vedením Nemocnice Pardubického kraje. Hlavním cílem bylo vyjasnění některých aktivit, které se odehrávají ve veřejném prostoru a rozhodně nepomáhají snahám o zlepšení personální situace především na interním oddělení.

"Téma uzavření nemocnice či převzetí od Pardubického kraje nikdy nebylo, není a nebude na stole. Garantujeme nejen vedení města, ale i všem pacientům další fungování a rozvoj nemocnice. Kraj je jediným poskytovatelem akutní lůžkové péče v regionu, což je nespornou výhodou krajského zdravotnictví. Musíme si uvědomit, že jen díky sloučení pěti nemocnic do jedné akciové společnosti se daří realizovat největší investice v historii a krajské zdravotnictví držet ekonomicky nad vodou. Po dvou letech koronavirové pandemie je navíc zdravotnický personál oprávněně unavený, a proto musíme myslet na to, aby si personál mohl dopřát také zaslouženou dovolenou v letních měsících. Navíc jsme v době, kdy je obecně nedostatek internistů, se kterým se potýkají také další nemocnice, a to nejen v okolních regionech," řekl hejtman Martin Netolický. "Vyvolávání jakékoliv nejistoty u občanů, stávajících lékařů a zdravotních sester, ale i potenciálních nových lékařů a dalšího zdravotnického personálu situaci rozhodně nepomáhá, proto jsme požádali město, abychom byli všichni na jedné lodi, protože zdravotnictví musí být společným zájmem nás všech. Shodli jsme se s vedením města, že budeme postupovat společně, a to včetně vytváření podmínek pro nový zdravotnický personál, mezi které patří kromě platového ohodnocení také byty, školky, školy a další potřebné motivační prvky," sdělil hejtman Martin Netolický.

Podle náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové probíhá se samosprávou velmi aktivní komunikace. "Nejen se starostou a samosprávou města Chrudim, ale i s dalšími starosty jsem dlouhodobě v těsném kontaktu, a to jak prostřednictvím seminářů a celé řady pracovních setkání, tak osobně. Všem jsem zcela jasně sdělila, jaké plány s Chrudimskou nemocnicí máme. Bohužel i toto rozdmýchávání nejistoty nám znesnadňuje jednání s novými internisty, kterých je na trhu práce opravdu málo. Proto vítám naši páteční dohodu, že si rozumíme v tom, že je nutné především uklidnit atmosféru a táhnout za jeden provaz," řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Zdroj: Pardubický kraj