Kraj chce pro pomoc seniorům zapojit dobrovolné hasiče a snaží se zajistit ochranné pomůcky vlastními silami

17.03.2020

V pondělí odpoledne se znovu sešla Bezpečnostní rada Pardubického kraje, aby projednala další nezbytné kroky k ochraně obyvatelstva v souvislosti se šířením nákazy koronaviru. Řeč byla o zajištění ochranných pomůcek a dezinfekce, ale také o systému odběru vzorků či zajištění dopravní obslužnosti či využití dobrovolných hasičů.

Ochranné pomůcky

V současné době dorazily do Pardubického kraje dvě zásilky ochranných pomůcek v podobě respirátorů FFP3 a FFP3 pro Nemocnici Pardubického kraje a.s. a Zdravotnickou záchrannou službu Pardubického kraje a jedna zásilka ústenek pro sociální služby. "Po dohodě s kolegou hejtmanem Bernardem z Plzeňského kraje se nám pro náš kraj podařilo zajistit deset tisíc kusů respirátoru kategorie N95, což odpovídá označení FFP3. Dále se kromě čekání na centrální zásobování snažíme řešit respirátory a další ochranné pomůcky vlastními silami," uvedl hejtman Martin Netolický.

Dezinfekce

Vzhledem k potřebě zvýšené výroby dezinfekčních prostředků již začala vyrábět Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích. "Škola je certifikována jako malý výrobce dezinfekce, která je připravena v tuto chvíli primárně pro složky IZS či sociální služby. V tuto chvíli řešíme také další možnosti výroby dezinfekcí, a to i na podlahové plochy. V souvislosti s tím jednáme také o nádobách, do kterých se bude dezinfekce plnit," řekl hejtman Martin Netolický.

Odběry vzorků

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar informoval o aktuálních počtech odběrů. "V neděli jsme uskutečnili celkem 34 odběrů s tím, že do pondělních 16 hodin jich bylo 32. Z toho důvodu jsme v úterý připraveni spustit třetí odběrový tým," uvedl Igor Paar, který zdůraznil, že zdravotníky velmi zaměstnávají zbytečné výjezdy. "Chtěl bych apelovat na všechny občany, aby linku 155 a 112 využívali skutečně pouze v případech ohrožujících život. V případě podezření na nákazu koronavirem je nejprve nutné telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře nebo linky k tomu určené. Z toho důvodu je od včerejška k dispozici nová linka 1212," uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že Nemocnice Pardubického kraje má objednané odběrové kontejnery do nemocničních areálů v Pardubicích a Litomyšli.

Doprava

Již v minulém týdnu byl zaveden prázdninový jízdní řád autobusové dopravy. "V tuto chvíli budeme v tomto režimu pokračovat a následně se rozhodneme, jak dál. Jsme v kontaktu s dopravci, kteří řeší dezinfekci vozidel a ochranu řidičů. Od středy připravujeme další opatření, kdy zamezujeme vstup cestujícím předními dveřmi. Zároveň vyblokujeme první řadu sedaček za řidičem, tak abychom minimalizovali jeho přímý kontakt s cestujícím," sdělil krajský radní pro oblast dopravy Michal Kortyš. Zachování prázdninového režimu podporuje také radní Hana Štěpánová. "Obrací se na mne starostové z regionu, abychom současný prázdninový režim zachovali, aby bylo možné pro občany zajistit bezproblémové dojíždění do zaměstnání," řekla radní Hana Štěpánová.

Školy

Včerejším nařízením vlády dostaly kraje za úkol zajistit hlídání pro děti zdravotnického personálu, policistů či hasičů. "V současné době máme v provozu zařízení v pěti městech. Pardubice, Chrudim, Svitavy, Litomyšl a Ústí n. Orlicí. Celková kapacita je přibližně 110 lidí s tím, že stávající naplněnost je minimální. Nyní konkretizujeme další potřeby a oslovujeme obce s rozšířenou působností s určením zařízení pro péči v základním školství," sdělil hejtman Netolický s tím, že se na bázi dobrovolnosti hlásí studentky a studenti zdravotnických škol a škol se zaměřením na sociální práci.

Využití dobrovolných hasičů

Po dohodě Krajského sdružení hasičů a Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje budou aktivovány jednotky dobrovolných hasičů v kategorii JPO V. "Jednotky JPO V často disponují novými dopravními automobily, které byly pořízeny i s příspěvkem kraje, a proto se nabízí jejich využití pro pomoc občanům, a to především seniorům v regionu, s dovozem potravin či jiného nezbytného zboží," uvedl hejtman Netolický.

Sociální služby

V pondělí ráno obdržel kraj 4 089 ústenek pro potřebu sociálních služeb v regionu. "Vzhledem k počtu je budeme nejprve rozdělovat pro terénní služby, které jsou velmi ohrožené, jelikož dochází k přímému kontaktu mimo zařízení. Následně budeme další ochranné prostředky pro sociální služby distribuovat s ohledem na rizikovost možné nákazy a počet zaměstnanců v jednotlivých službách," řekl radní Pavel Šotola.

Zdroj: pardubickykraj.cz