Každý den je dar

14.04.2022

"Každý den je dar...", to je hlavní motto nově vydané knihy Sad nadějí od autorky Věry Finy, jejíž dílo podpořila náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Michaela Matoušková. Nově pokřtěná kniha je motivačním projektem autorky a je věnována onkologickým pacientům a pacientům v remisi.

Sama autorka si tímto onemocněním prošla a právě naděje jí dodávala sílu. "Věru Finu žijící v Královéhradeckém kraji jsem poznala jako energickou ženu, která naději rozdává i dál. Nemoc člověka zastihne v nečekanou dobu, ale každý vyléčený pacient si vždy z nemoci něco odnese. Ať už je to odhodlání zvítězit nad osudnou nemocí nebo zkušenost, jak těžká je nejen fyzická, ale také psychická bolest. I vyrovnání se s těmito pocity je součástí léčby," sdělila náměstkyně Matoušková.

Michaela Matoušková nabídla autorce projektu Věře Fině místo pro výsadbu Sadu naději v rodných Řečanech nad Labem. "Byl to pro mě okamžitý nápad, v Řečanech nám budou zasazené stromy připomínat, že každý den je dar, a my musíme s tímto darem tak i nakládat. Jedinečný projekt je hnacím motorem, motivací, nadějí. Naděje - šest písmen, které dohromady tvoří zázrak."

V areálu řečanské základní školy se sešli sami pacienti a kmotři zmiňované knihy Sad nadějí. I přes aprílové počasí se podařilo vysadit celkem patnáct stromů naděje, o které se budou starat žáci 5. třídy místní základní školy. Každý pacient, ať už v aktivní léčbě nebo v remisi, který si v tento den vysadil "svůj" strom, si může kdykoliv přijet svoji naději zkontrolovat v podobě vzkvétající krásy. V neposlední řadě nebylo zapomenuto ani na ty, kteří cestu uzdravení nedokončili. Na jejich počest byly vysázeny rudé růže. Jednou ze sázejících a současně kmotrou knihy byla Lucie Staňková, zakladatelka spolku Nové háro, jenž podporuje onkologicky nemocné děti, kterým zabezpečuje paruky z pravých vlasů. Osobně přijel pogratulovat a popřát hodně síly v boji s nemocí všem pacientům ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys. Další kmotrou se vedle Michaely Matouškové stala senátorka Miluše Horská.

"Milí čtenáři, vy, kteří jste si knihu zakoupili nebo teprve tak učiníte, přeji vám, ať se i vy na chvíli zastavíte a uvědomíte si smysl života. Že tam, kde končí cesta, tam začíná naděje. Podejte i vy pomocnou ruku těm, kteří to zrovna potřebují. Vzájemně si pomáhat by měla být priorita v mezilidských vztazích," dodala na závěr Matoušková.