Kaple sv. Anny v Pardubicích slaví 200. narozeniny. Majitel Jiří Hájek chystá připomínkové akce

20.04.2022

Letos je to 200 let od chvíle, kdy byla v Pardubicích postavena kaple sv. Anny. Za tu dobu se stala neodmyslitelnou součástí pomyslné brány do pátého městského obvodu a oblíbeným cílem procházek po Vinici. K oslavám jubilea chystá její majitel Jiří Hájek tři veřejné akce.

"Stovkové výročí člověk zažije většinou jen jednou za život, a proto jsem rád, že jsem se toho dočkal. Těší se mě, že kaplička slouží tomu účelu, kvůli kterému jsem ji kdysi kupoval a opravoval. Je nejen vizuálním symbolem, ale tak místem, kam lidé rádi zajdou. Přeji si, aby tu kaple stála i za dalších sto let a naši následovníci oslavovali třístovku," prohlásil Jiří Hájek.

První připomínková akce se uskuteční 31. července, krátce po svátku Anny. Zaměřená bude na rodiny s dětmi, které si budou moci užít pohodovou atmosféru s opékáním buřtů, výstavou a soutěží. Druhé setkání na konci září bude tematicky spojené s nadcházející Velkou pardubickou. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku vín nebo lampionový průvod. Oslavy 200. výročí vyvrcholí předvánoční besedou se zpěvem koled a lahodným svařákem.

O kapli sv. Anny:

Kapli sv. Anny nechal v roce 1822 postavit bohatý měšťan Václav Říha. V té době už na jejím místě stála od roku 1771 kamenná socha svaté Anny, která se následně stala součástí kaple. Odtud také reliéf s letopočtem na štítu. Tehdy kaplička harmonicky zapadala do okolní krajiny, ale vlivem industriálního rozvoje ji kromě silnice a železnice obklopily i další budovy. Možná i proto se poslední nezbytné opravy na dlouhou dobu dopředu dočkala v roce 1910. Iniciovaly ji musejní spolek a městská památková komise. Za finančního přispění pardubické Občanské záložny kapličku opravil známý architekt Bóža Dvořák. Poté už jen chátrala.

Od temného konce, který potkal ostatní pardubické kapličky, ji zachránil soukromý investor Jiří Hájek. V roce 2007 ji od Správy železniční dopravní cesty odkoupil a v roce 2014 dokončil nutnou rekonstrukci. Poté kapličku sv. Anny znovu otevřel veřejnosti. Pravidelně se zde konají různé akce jako například Festival Velká pardubická & Parforsní hony. Ostatně vyhlášené parforsní hony odtud startovaly už v 19. století.

Autor: Jana Rosenbergerová