Jsme venkované městského stylu

03.06.2020

JSME VENKOVANÉ MĚSTSKÉHO TYPU. Tuto větu říkal můj syn v době, kdy byl malým klukem a já jsem nechápala, kde přišel na podobnou formulaci. Líbila se mi, a proto si ji pamatuji dodnes. Měl pravdu, chováme se jinak než naši předkové. Moje babička žila na venkově a byla skvělá pokroková žena. Všechno dění ji zajímalo, chtěla mít tehdy nové a moderní věci, které ji pomohou v kuchyni a v hospodářství. S mým dědou soukromě hospodařili a ještě provozovali hospodu. Skoro všechno si vypěstovali a nakupovali jen to nejnutnější. Obchod na venkově existoval, protože v polovině 20. století nikoho nenapadlo tak často "vycestovat za nákupy".

Já jako správný potomek umím skvěle uvařit, udržuji některé rodinné recepty po babičce, umím vypěstovat trochu zeleniny a ovoce, ale na větší nákup jezdím do "města", vždy jednou za týden. Tady už mi bliká v hlavě synova věta: "Jsme venkované městského typu".

Překlopím se do pohledu starostky. Je mnoho lidí na venkově, kteří si nemohou, a nebo nechtějí zajet do města na nákup. Stará paní nezvládne hravě nastoupit do autobusu a "dovléct" domů tašky s nákupem, nemá na to sílu. Je už třeba sama a auto nikdy neřídila. A přesto si chce nakoupit sama podle svého přání, ocení tedy i skromný obchůdek v obci. Krajská samospráva slyší starosty a odpovědí na to je, že podporuje dotacemi prodejny na venkově, a to od roku 2009.

Moje kamarádka Dana Drahošová, starostka z Makova mi řekla: "Asi před 4lety obchod převzala firma COOP Havlíčkův Brod. U nás to tehdy vypadalo na zavření prodejny. Tržby byly nízké, paní prodavačka se bála objednávat a vznikl začarovaný kruh. Sehnala jsem novou aktivnější prodavačku přímo z naší vsi a ta pozvedla úroveň prodeje a rozšířila nabídku zboží. Jsem moc ráda za dotaci a považuji obchod v obci za nezbytný."

"Bez obchodu bychom se neobešli", to mi řekl starosta Pepa Vít z Nových Sídel. Objekt obchodu vlastníme, stejně tak i veškeré vybavení prodejny. Toto vše pronajímáme soukromnici, která obchod provozuje. Má tam spoustu věcí. Z vesnice tam chodí všichni, všechny věkové kategorie. Má to tam pěkné, čisté. Otvírací doba je celý týden dopoledne a třikrát i odpoledne. Jsme moc spokojeni a dotace nám pomáhá, aby byl obchůdek dobře vybavený."

Venkov je potřeba podporovat a napomáhat udržet služby obyvatelům. My z hnutí Starostové a nezávislí si to uvědomujeme a snažíme se posilovat a pracovat na rovnoměrném rozvoji kraje tak, aby lidé venkov viděli jako příjemné a přijatelné místo k bydlení a životu.

Hana Štěpánová (STAN), radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace