Jiří Hájek: Starosty spojuje pracovitost. Stát jim musí více pomáhat

29.08.2021

S končícím létem naopak na obrátkách nabírá kampaň před volbami do poslanecké sněmovny. Starostové společně s Piráty jsou prakticky denně v ulicích měst i malých obcí v celém regionu. U stánků s koaličními novinami i na náměstích s nanuky. O dosavadním průběhu kampaně, jejím finiši i dalších plánech se rozpovídal Jiří Hájek, lídr Starostů v Pardubickém kraji.

Jirko, nastala takzvaná horká fáze předvolební kampaně. Co od ní očekáváš?
"Já jsem se na ni hodně těšil, protože se často potkáváme s lidmi po celém kraji a bavíme se s nimi o tom, jak vidí budoucnost naší země a co vůbec od státu chtějí. To je nejcennější zpětná vazba. Jinak kampaň samozřejmě běží naplno už měsíce. Všechny akce jsme museli naplánovat a připravit. Pravidelně také navštěvuji naše starosty a další příznivce v celém regionu a ptám se na jejich názory. Zároveň jsme rozjeli několik projektů."

Tak pojďme postupně. Co ti ty návštěvy ukázaly?
"Musím říct, že všechna setkání byla opravdu příjemná. Každá obec má svoje problémy, ale všechny starosty spojuje pracovitost a snaha zkvalitňovat život lidem ve svém okolí. Často to ale nemají snadné a musí jít hlavou proti zdi. Stát by jim měl mnohem více naslouchat a pomáhat. Starostové mají ze všech politiků k lidem nejblíže, proto jsou jejich názory důležité."

Zmínil jsi projekty, na kterých pracuješ. O co jde?
"Dopravu a cestovní ruch tak jako jiné oblasti bolestivě zasáhla epidemie. I když se situace uklidnila, lidé se bojí cestovat. Chtěl jsem tomu pomoci, a proto jsme s jednou regionální firmou vytvořili na Letišti Pardubice první covid free zónu v Evropě. Jde o přístroj, který čistí prostor od všech virů včetně covid-19. Teď jednáme o dalších místech v celém kraji."

A co další plány?
"Obrovský potenciál mají u nás v kraji řeky. Chci dokázat, že Labe je již nyní splavné pro rekreační plavbu. Krásná vodní cesta vede z Kunětic přes Přelouč až do Chvaletic. Podobná je situace v Pardubicích. Dvě velké řeky a kraj ani město jejich možnosti nevyužívá dostatečně. Třeba před Gočárovými mlýny, jejichž hlavní budovu kraj přestavuje na galerii, by mohla vzniknout náplavka."

Jak bude ta nejintenzivnější fáze kampaně vypadat?
"Základem je samozřejmě kontaktní kampaň. Máme naplánované akce ve všech větších městech v regionu. Chceme ukázat, že naše země může mít lepší budoucnost. Musím říct, že se lidé opravdu zajímají a není jim jedno, co se tady děje. Do menších obcí vyjedeme na kole a připravujeme i plavbu na lodi, sportovní odpoledne nebo koncerty. A na co nemůžu zapomenout, jsou nanuky. Ty budeme rozdávat společně s koaličními novinami a upomínkovými předměty."

Mluvil jsi o tom, že se lidé hodně zajímají. Negativním fenoménem dneška jsou takzvané hoaxy neboli nepravdivé poplašné zprávy. Setkáváš se s nimi často?
"Prakticky denně, ale beru to jako daň za to, že jsme v průzkumech nahoře. Navíc Piráti jsou obecně nejčastějším terčem lživých útoků. Nezbývá nám nic jiného, než lidem trpělivě a dokola vysvětlovat, že k nim do bytu rozhodně nebudeme nikoho stěhovat ani jim nebudeme brát řidičáky. To, co opravdu prosazovat budeme, máme v programu."

Jak vůbec doposud funguje spolupráce s Piráty? Naši soupeři předpovídali neshody a hádky...
"Nic takového se neděje. Když se potkají partneři, kteří mají zájem vyslechnout jeden druhého a společně dojít k dohodě, tak to zákonitě musí fungovat. Dobře se nám prolínají starostovské zkušenosti a pirátský drajv. Netvrdím, že se shodneme ve všem, ale to je přece normální i v manželství. Nejdůležitější je, že my i Piráti zakládáme naši politiku na slušnosti a férovosti."

Ať to trochu odlehčíme na závěr, jak sis užil dovolenou?
"Především na chalupě v Orlických horách, kterou stále dáváme dohromady. Ale to každý, kdo vlastní chalupu, ví moc dobře. S kamarády jsme na chvíli vyrazili na motorky. V Čechách je krásně."

Autor: Jana Rosenbergerová