Dopravní týden poslance Jiřího Hájka: silnice, letiště i MHD

15.02.2022

Poslanecký týden určený pro práci v regionu jsem zaměřil na dopravu. Jednal jsem s řediteli letiště i dopravního podniku a zajel jsem také na cestmistrovství do Litomyšle.

Nejprve jsem vyrazil na pardubické letiště za ředitelem Ivanem Čechem. Není asi potřeba zdůrazňovat, jak moc turismus trpěl a trpí kvůli covidu. Proto se mi líbí, že na letišti stále hledají cesty, kudy ho rozvíjet. Velkou výzvou je rozjetí nákladní dopravy. V tom mají mou velkou podporu. Letiště i se svou civilní částí do našeho města rozhodně patří.

Stejně tak už je město přes 70 let neodmyslitelně spjato s trolejbusy. Moje další cesta vedla do Dopravního podniku Pardubice za ředitelem Tomášem Pelikánem. Společně budeme hledat cestu, jak upravit předpisy pro trolejbusy a tramvaje, aby více vyhovovaly aktuálním potřebám v dopravě. Řešili jsme také žádost, která mi přišla od občanů, o prodloužení linky číslo 1 až do Dražkovic a Mikulovic. Je to reální varianta, dopravník podnik by na tuto trasu mohl nasadit parciální trolejbusy

V "dopravním" týdnu jsem nemohl vynechat ani návštěvu Správy a údržby silnic Pardubického kraje. V Litomyšli jsme s vedoucím cestmistrovství Davidem Jaškou probrali možnou rekonstrukci silnic v okolí, na jejichž špatný stav mě upozornili starostové David Šimek (Příluka), Miloš Vrabec (Dolní Újezd) a František Bartoš (Poříčí). Vše záleží na tom, kolik bude mít SÚSka peněz, a na stavu prioritních projektů. Důležitým krokem podle mě je, aby kraje dostávaly ze zákona každý rok stabilní příspěvek na opravy silnic II. a III. a nemusely o něj prosit jako v minulosti.

V tomto týdnu jsme také ustanovili v našem Pardubickém kraji pobočku organiace Mladí starostové a nezávislí. Rád poznávám mladé lidi, kteří se rozhodnou angažovat v politice, zvláště v té komunální. Vím, že to není snadná práce, a tak jsme po všech oficialitách zašli na pivo to trochu probrat. Gratuluji ke zvolení novému předsedovi Matěj Doležal! Všem přeju hodně štěstí a těším se na spolupráci.

Autor: Jana Rosenbergerová