Zdravý a spokojený život v Pardubickém kraji. Kandidátkou na hejtmanku je Michaela Matoušková

27.06.2024

Stejně jako před čtyřmi lety bude lídryní Starostů a nezávislých v podzimních volbách do Zastupitelstva Pardubického kraje Michaela Matoušková. Na kandidátce STAN jsou zkušení starostové a lidé různých profesí, které spojuje aktivní působení ve veřejném dění. Jejich společným cílem je zdravý a spokojený život občanů v celém regionu. Starostové se zaměří především na zdravotnictví, rozvoj měst a obcí, sport nebo dopravu.

Starostové představili své vize pro podzimní krajské volby na středeční tiskové konferenci. Zároveň odtajnili první jedenáctku kandidátů do zastupitelstva. Lídryní a adeptkou na hejtmanku je Michaela Matoušková, současná krajská náměstkyně pro zdravotnictví, starostka Řečan nad Labem a také zakladatelka a jednatelka úspěšné účetní firmy.

"Vycházíme ze zkušeností na malých obcích a městech, kde mají starostové k občanům nejblíže a kde společnými silami vylepšují své bezprostřední okolí. Těsné propojení lokální a krajské správy je pro zdravý a spokojený život lidí v regionu naprosto zásadní," uvedla Michaela Matoušková, která v končícím volebním období z pozice náměstkyně řídila krajské zdravotnictví. "Investice do něj jsou v posledních letech rekordní. Ráda bych i v dalších letech pokračovala v započatých projektech a soustředila se více na spokojenost zaměstnanců. Mohu říci, že rozhodně nebudeme rušit nemocnice, naopak je plánujeme nadále modernizovat, aby byly příjemné pro personál i pacienty. Péče o zdraví může začít v nemocnici, ale rozhodně tam nesmí končit, proto je důležité propojení s následnou a sociální péčí," vyjmenovala Michaela Matoušková priority v oblasti zdravotnictví.

Druhým na kandidátní listině STAN je David Šimek, dlouholetý úspěšný a oblíbený starosta obce Příluka na Svitavsku. Malá, ale krásná obec je široko daleko vyhlášená pestrým spolkovým životem a soudržnou komunitou. Stejnou vizi chce David Šimek rozvíjet i na úrovni kraje. "Chceme mít v regionu živé obce a venkov s tradicí a budoucností. Aby především mladí lidé neodcházeli do velkých měst, musíme jim pro to po celém kraji vytvořit adekvátní podmínky. Potřebují mít především dostupné a kvalitní služby jako ve velkých městech," řekl Šimek.

První trojku uzavírá Erik Jahnický, zastupitel Chrudimi, vrcholný manažer v pojišťovnictví a někdejší hráč rugby. "Sport je pro lidi důležitý nejen jako volnočasová aktivita, ale především jako prevence zdravotních obtíží a má i skvělou inkluzivní funkci. Chci, aby se hýbaly hlavně děti a aby aktivní sportování bylo co nejsnadněji přístupné široké veřejnosti bez ohledu na věk a výkonnostní úroveň," uvedl Erik Jahnický.

Klíčovým tématem STAN je jednoznačně také doprava. Rozsáhlá síť krajských silnic stále vyžaduje vysoké a souvislé investice. "Na nich rozhodně neplánujeme šetřit. Neméně důležitá je lepší informovanost občanů o uzavírkách a preciznější koordinace prací s obcemi. Zaměříme se také na zkvalitnění sítě cyklostezek," řekl Jiří Hájek, poslanec PSP ČR, který je pátý na kandidátce.

Kandidátní listina STAN pro krajské volby 2024 (1. až 11. místo):

 1. Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, starostka Řečan nad Labem, zakladatelka a jednatelka účetní firmy
 2. David Šimek, starosta Příluky
 3. Erik Jahnický, zastupitel Chrudimi, manažer v pojišťovnictví
 4. Oldřich Koblížek, předseda Výboru pro životní prostředí, venkov a zemědělství ZPk, někdejší dlouholetý starosta Vraclavi
 5. Jiří Hájek, poslanec PSP ČR, zastupitel Pardubického kraje
 6. Vlaďka Jonášová, fyzioterapeutka, trenérka atletiky
 7. Zdeněk Mlynář, vývojový konstruktér jistících zařízení pro energetiku
 8. Matěj Doležal, místostarosta Suché Lhoty, učitel, podnikatel ve floristice
 9. Jana Holá, zastupitelka Sezemic, emeritní děkanka FZS Univerzity Pardubice
 10. Alice Paurová, lektorka pohybové gramotnosti dětí, trenérka kin-ballu
 11. Tomáš Dubský, poslanec PSP ČR, starosta obce Vysočina

Autor: Jana Rosenbergerová