Zanechme Pardubice atraktivnější pro příští generace

02.08.2022

Na konci července navštívil Pardubický kraj a nakonec i Pardubice předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Při procházce po Pardubicích jsem mu představila vize, se kterými se ucházíme o přízeň voličů. Skoro stotisícové město Pardubice leží na soutoku dvou řek - Labe a Chrudimky. Jejich okolí je ale často zanedbané. Proto chceme vytvořit náplavku na břehu Chrudimky a zatraktivnit i ostatní břehy pro všechny věkové kategorie. Jednoduše aby to tady žilo a lidi sem chodili za sportem i relaxem.

V Pardubicích máme také krásnou architekturu, kterou nám tu zanechali Pernštejnové. Oceňují ji generace za generacemi už přes 500 let. A tak mě napadlo, co za architekturu hodnou obdivu zanecháme svým následovníkům my? Jsem přesvědčená, že architektura ve veřejném prostoru není jenom o megalomanských plánech s okázalým stříháním pásky, ale také o drobných projektech, které zkrášlí zapomenutá místa. Chtěla bych, aby každý kout Pardubic byl příjemným prostorem pro všechny, malé i velké. Potěšilo mě, že se panu předsedovi náš program líbil. Souhlasil, že v době ekonomické krize není na místě zadlužovat město nákladnými projekty. Pro mne je především důležité, aby Pardubice měly vizi, kam chtějí v budoucnu směřovat a jakou cestou chtějí jít.

Přes oslí můstek se dostávám ke STANu. Právě dlouhodobé vize mi totiž trochu chybí v našem hnutí. Naše síla je na komunální úrovni, kde naprostá většina starostů tvrdě a poctivě pracuje. Ale co budoucnost? Jaké máme vize? Kam by měla naše země podle STANu směřovat? Kde je to něco, za čím si půjdeme hlava nehlava, jelikož jsme všichni přesvědčení, že je to správné a důležité? Věřím, že ideová konference byla začátkem a že se z ní vykrystalizuje naše vize na deset či dvacet let dopředu. Abychom mohli říct: Tohle je STAN a tohle je "staňácký".

Alice Paurová, kandidátka STAN na primátorku Pardubic