Starostové vysílají z Pardubického kraje do Prahy dva poslance – Tomáše Dubského a Jiřího Hájka

11.10.2021

V pátek a v sobotu voliči rozhodli o zastoupení v poslanecké sněmovně pro následující čtyři roky. Výsledky v Pardubickém kraji víceméně odpovídají celostátnímu trendu. Pro koalici Pirátů a Starostů v regionu to znamená zisk dvou mandátů. V dolní komoře parlamentu poprvé usednou Tomáš Dubský a Jiří Hájek.

Koalici Pirátů a Starostů volilo v Pardubickém kraji 38 628 voličů, tedy 14,09 % z těch, kteří dorazili k urnám. V přepočtu to jsou dvě poslanecká křesla. Ta obsadí Starostové Jiří Hájek, který byl druhý na kandidátce, a Tomáš Dubský, původně pětka na kandidátní listině. Právě Dubský, stávající starosta obce Vysočina, získal nejvíce preferenčních hlasů - 6 554.

"Chtěl bych především poděkovat všem voličům za podporu a důvěru. Moc si toho vážím a beru to jako velký závazek. Volbami práce nekončí, ale naopak začíná," řekl Tomáš Dubský, který je také členem předsednictva Sdružení místních samospráv ČR, kde vede pracovní skupinu pro služby na venkově. "Na toto působení chci navázat a zaměřit se na zajištění základních služeb na malých obcích, na zemědělství a na životní prostředí."

Druhým zvoleným poslancem, a také nováčkem, je Jiří Hájek, někdejší starosta pátého pardubického obvodu a nyní zastupitel Pardubic a Pardubického kraje. "Moc děkuji všem voličům za podporu. Stejně tak si poděkování zaslouží celý regionální tým Pirátů a Starostů, dobrovolníci a příznivci, kteří pomáhali s kampaní," uvedl Jiří Hájek s tím, že v Praze se chce věnovat hlavně dopravě. "Jako zastupitel Pardubic i Pardubického kraje budu také usilovat o těsnější propojení města a regionu se státem," dodal Hájek.

Autor: Jana Rosenbergerová