Pardubická fotografka a dokumentaristka vystavuje ve Sněmovně. Co je svoboda, poznávala v USA mezi hippies

20.04.2022

Lidská svoboda. Abstraktní fenomén, který si Česko plnými doušky užívá posledních 30 let. Umíme s ní ale pracovat a jsme skutečně svobodní, když žijeme v kleštích každodenních povinností a očekávání okolí? Odpověď dlouhá léta hledá fotografka a dokumentaristka Michaela Mokrošová. Vydala se pro ni i do mekky svobody, tedy USA, kde od přelomu tisíciletí s přestávkami žije. A také fotí. Její tvorba teď zdobí Dvoranu v sídle Poslanecké sněmovny v Praze. Výstavu zaštítil poslanec Jiří Hájek.

Zastavit a zamyslet se nad vlastní svobodou. To je poselstvím nové výstavy s názvem Svoboda aneb černobílá naděje. Jde o dvě desítky fotografií, které ze sbírky své tvorby vybrala Michaela Mokrošová. Rodačka z Pardubic, jejíž život za velkou louží píše pozoruhodný příběh.

"Svoboda má různé formy. Můžeme mít politickou svobodu, ale pro mě je důležitá především ta vnitřní. Pozdější prezidenti Havel a Mandela byli dokonce ve vězení, ale vírou ve své myšlenky si uchovali vnitřní svobodu. Když člověk říká a dělá jen to, co opravdu chce, tak je skutečně svobodný. A právě tuto svobodu se snažím promítnout i do své tvorby," říká Michaela Mokrošová s tím, že si váží příležitosti vystavovat své fotografie ve Sněmovně. "Připadá mi to jako sen. Občas se stanou věci, které člověk neplánuje. Právě přehnané plánování nás někdy dělá nesvobodnými."

Vernisáž se konala v úterý 19. dubna. Se skladbou Imagine od Johna Lennona na ní vystoupil mladý umělec Martin Pytlík, který zaujal Michaelu Mokrošovou, když zpíval a hrál na kytaru na pardubické třídě Míru. Fotografie budou ve Dvoraně až do 6. května. S nápadem uspořádat výstavu, jejíž lehce bohémská atmosféra může pod střechou vážené instituce působit kontrastně, přišel poslanec Jiří Hájek. Rovněž rodák z Pardubic, který tvorbu Michaely Mokrošové sleduje už dlouhá léta.

"Kdy jindy se zamyslet nad svobodou než v době, kdy o ni miliony lidí přicházejí jen pár set kilometrů od nás? Svoboda má mnoho rozměrů. Asi každý někdy přemýšlí nad tím, jestli něco dělá opravdu ze svého přesvědčení, nebo jen kvůli tlaku okolí. Líbí se mi, že fotografie Michaely Mokrošové jsou nejen hezké na pohled, ale mají i hlubší rozměr. Proto jsem ji oslovil a jsem rád, že tuto výzvu přijala," uvádí Jiří Hájek.

Anotace výstavy od autorky: V současném světě, kdy počítač nahradil lidský dotek a konzum nahradil cit, jsme se navzájem odcizili a izolovali do malých ulit. Vytvořili jsme si kolem sebe jakýsi krunýř a nejhorší je, že pomalu přestáváme vnímat i sami sebe. Ztrácíme se vnitřnímu pocitu svobody a přizpůsobujeme se společnosti a okolí do takové míry, kdy nevíme, kdo jsme a kam a proč vlastně míříme.

Fotografka a dokumentaristka Michaela Mokrošová je rodačkou z Pardubic. V roce 2000 jako čerstvě dospělá odjela do USA, později se tma přestěhovala a s různě dlouhými přestávkami žije v Americe dodnes. I když jak sama říká, pořád se cítí především jako Češka - Bohémka. Ameriku si vybrala cíleně jakožto kolébku lidské svobody. Touha po jejím poznávání Michaelu neopustila dodnes. Souhra šťastných okolností ji kdysi zavedla mezi hippies v San Francisku. Čas strávený s lidmi vyznávajícími hodnoty, jako je mír, láska a individualismus, ovlivnil nejen její život, ale také tvorbu. Ačkoliv hnutí už není zdaleka tak výrazné, jako bývalo v 60. letech, jeho duch je nesmrtelný a v lidech přetrvává i nadále. Kromě fotografování Michaela Mokrošová také provádí turisty po pozoruhodných místech západního pobřeží USA, která by v cestopisech hledali jen těžko.

Autor: Jana Rosenbergerová