Může jít o bezpečnost státu, říká Jiří Hájek k vyšetřovací komisi

01.07.2023

Poslanec Jiří Hájek společně s kolegy usiluje o zřízení vyšetřovací komise ke kauzám, které se udály na Hradě v minulých dvou volebních obdobích, tedy za vlády Miloše Zemana a jeho týmu.

Každým dnem se přesvědčujeme, že změna na Hradě byla jednoznačně k lepšímu. I tak nesmíme zapomenout na to, co se tam dělo za minulého osazenstva. Stále usilujeme o vytvoření vyšetřovací komise, která prověří podivné kauzy týmu kolem Miloše Zemana. A že jich bylo. Žádnou z nich nedokázal nikdo aspoň trochu věrohodně vysvětlit. Před komisí by mimo jiné mohli vypovídat i zaměstnanci Hradu.

Celá věc má podle mě tři roviny: především bezpečnostní, ale také hospodářskou a morální. Není tajemstvím, a Hrad za to taky dostal pokutu, že se tam skartovaly tajné dokumenty. O náklonnosti Zemana a jeho lidí k Rusku nebyl pochyb. V době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu a označuje Česko jako nepřátelskou zemi, opravdu mohlo jít nebo stále jde o bezpečnost státu. A upřímně si přeji, aby tyto obavy byly liché.

Pak je tu podezřelé hospodaření, které už řeší kancelář Hradu. A pro mě je důležitá i morální stránka věci. Pojďme znovu nastavit laťku a jasně říct, jak se má a nemá nakládat s veřejnými prostředky a majetkem. Mít moc neznamená, že si můžu dělat, co chci. Kdo jiný by v tomhle měl jít příkladem než prezident země a jeho tým?

Autor: Jana Rosenbergerová