Krajské peníze podpořily soukromé podnikání v problémových mikroregionech

24.09.2020

Vizí Starostů a nezávislých je harmonický, vyvážený a zdravý život lidí v celém našem kraji. Proto v oblasti regionálního rozvoje už 4 roky směřujeme k rovnoměrné a spravedlivé podpoře všech jeho oblastí. V dalším období budeme více peněz směřovat na rozvojové projekty a Program obnovy venkova, na celoživotní vzdělávání, udržení a rozvoj drobného podnikání a podporu spolkové činnosti a tradic v obcích. Mám konkrétní příklad.

Lucie Musilová z Kamenné Horky vyrábí hravé pomůcky pro rozvoj jemné motoriky dětí. Nastartovat její živnost pomohly krajské peníze určené na podporu soukromého podnikání v mikroregionech. Nechte se inspirovat jejím příběhem.

Lucie původně pracovala jako bankovní úřednice v Moravské Třebové. Pak se ale s manželem rozhodli, že se přestěhují do Kamenné Horky. Rodina Musilů se brzy rozšířila o dalšího člena. Lucie byla na mateřské dovolené, a protože její dítě má drobnou vývojovou vadu, musela s ním poctivě denně trénovat jemnou motoriku. Lucie se snažila, aby malé batole cvičení bavilo. A protože je šikovná a kreativní, začala sama vyrábět nejrůznější herní pomůcky. Bavilo jí to natolik, že se rozhodla vrhnout se do podnikání.

Pomáháme na Kraji znevýhodněným regionům

Zní to snadně, ale cesta nebyla zase tak jednoduchá. Nejprve si vyhlédla ve vesnici chátrající objekt bývalé prodejny. Poté podala žádost na Pardubický kraj o dotaci pro "problémové mikroregiony". Jak takové "problémové" místo vlastně vypadá?

Kamenná Horka je téměř utajená vesnice poblíž Svitav. Trochu odstrčená část našeho kraje. Aby se srovnaly historické dopady minulosti, plynou tam vyčleněné peníze z odboru rozvoje Pardubického kraje. Týká se to Svitavska, Moravskotřebovska, Českotřebovska, Hlinecka a Kralicka. Peníze mohou pomoci obcím nebo firmám. Žadatel musí splňovat určité podmínky. Například chce pomoci s rozvojem obce, dokáže vytvořit pracovní místa a přinese nějaký prospěch. Třeba využití starých rozpadajících se budov k podnikání. Ale to už začínám mluvit o konkrétním projektu, který si vysnila Lucie.

Plány nezůstaly na papíře. Šestičlenný tým jede na plné obrátky

Loni jsem do Kamenné Horky zajela, abych se podívala na její záměr a předběžně ho zhodnotila. Hodnotící komise z odboru rozvoje Pardubického kraje projekt podpořila. Já jsem se letos vydala opět za mladou podnikatelkou, abych viděla, jak její plány pokračují a jak se využila dotace.

Jsem mile překvapena, co vidím uvnitř starého objektu bývalé prodejny. Zrekonstruované prostory, netradiční výroba jede. Zvenku dům vypadá ještě nehotově, ale to už bude poslední třešnička na dortu, až ji opraví i zvenku. Hlavní je to vnitřní jádro. Tam to už žije. O všechno se stará šestičlenný tým. Nevyrábí pouze herní pomůcky, ale i různé dekorace jako dřevěné hodiny, obrazy, módní doplňky např. náušnice, brože nebo motýlky pro muže.

Nová prodejna a e-shop

Své výrobky prodávají v obchodu SvitArt ve Svitavách. Navštívila jsem jej také. Za rok stihla zahájit nejen prodej svého zboží, ale i dalších výrobců. Společně dokonce rozjeli e-shop.

Lucie je rovněž propojena se slovem KREATIV. V Litomyšli pořádá pátým rokem prodejní trh rukodělných výrobků. Představují se tam výrobci, tvůrci, umělci a designéři z různých koutků našeho kraje. Prodávají své výrobky nebo pořádají dílny, kde si výtvarné techniky může kdokoliv vyzkoušet.

Bydlíte v problémovém mikroregionu? Chcete se pustit do soukromého podnikání, ale potřebujete podpořit ve svém startu? Inspirujte se cestou Lucie Musilové. Ráda vám nabídnu pomocnou ruku.

Hana Štěpánová (STAN), radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace