Jiří Hájek uspořádal tradiční vzpomínku na Havla: Dával nám naději a víru

20.12.2023

Tradice dodržena. Stejně jako v minulých letech uspořádal Jiří Hájek vzpomínkové setkání na počest prvního prezidenta ČR Václava Havla. Příchozí nejen za něj, ale i za nedávno zesnulého Karla Schwarzenberga zapálili svíčky. Nad pardubickou třídou Míru se také rozsvítilo symbolické srdce.

"Václav Havel nám dával naději a víru a ukazoval cestu. On i Karel Schwarzenberg byly osobnosti, které pro naši zemi vykonaly spoustu dobrého. Děkuji všem, kteří si přišli zavzpomínat a zapálit svíčku," uvedl poslanec a pořadatel akce Jiří Hájek.

Mezi hosty pietního setkání byla také disidentka a držitelka státního vyznamenání Jarmila Stibicová. "Havel zůstal při tom všem člověkem slušným a velice inteligentním. Měli jsme velké štěstí, že se dostal do čela našeho státu právě on. Masaryk a Havel jsou naše největší osobnosti," nechala se slyšet.

Stejný názor má i historik Jiří Kotyk, který byl za svou celoživotní badatelskou činnost také oceněný prezidentem republiky. "Z historických osobností 20. století patří k těm nejvýznamnějším. Dovolil bych si ho dokonce srovnat s prezidentem osvoboditelem T. G. Masarykem. Václav Havel pomohl osvobodit tuto zemi od komunistického režimu," ocenil Kotyk.

Slova uznání měl i pro Havlova někdejšího kancléře a pozdějšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. "Byl vykreslován jako cizák, který nemá s českým národem nic společného. Byly proti němu používány účelové lži. Myslím, že on se svými evropskými znalostmi dokázal naši zemi uvádět do Evropy," řekl historik na adresu muže, který by 10. prosince oslavil 86 narozeniny. Zemřel 12. listopadu.

Autor: Jana Rosenbergerová