Jiří Hájek: Jsem hrdý na českou zahraničně-bezpečnostní politiku

18.04.2024

Český premiér Petr Fiala navštívil Bílý dům, kde ho přijal prezidet USA Joe Biden. Ukazuje se, že Česko patří na západ a je spolehlivým partnerem pro naše spojence.

Jsem hrdý na českou zahraničně-bezpečnostní politiku. Naše vláda je stabilní a důvěryhodný partner pro naše klíčové spojence a je také lídrem v oblasti bezpečnosti východního křídla aliance. Česká muniční iniciativa pro Ukrajinu je toho důkazem. Držím palce české delegaci na jednáních s republikánskými kongresmany. Velice bych si přál, aby došlo v brzké době v Kongresu k odblokování jednání a schválení další nezbytně nutné pomoci pro Ukrajinu ve výši 60 miliard dolarů. Zlu se nesmí ustupovat, jinak nás pohltí. Sám prezident Biden prohlásil, že Rusko se na Ukrajině nezastaví. Jsem rád, že alespoň svou prací v bezpečnostním výboru mohu přispět k posílení obranyschopnosti naší země. Plně podporuji nákup nejmodernějších stíhaček F-35.

Česko-americké vztahy mají dlouholetou tradici, Spojené státy jsou pro nás mimo jiné druhým největším obchodním partnerem mimo státy EU. Za loňský rok naše firmy a podnikatelé poslali do USA zboží za více než 112 miliard korun. Dokonce dochází k významným českým investicím, např. Česká zbrojovka koupila americký Colt. Klíčová je pro nás také spolupráce v telekomunikačních zařízeních a v oblasti čisté energie, kde bychom se rádi společně podíleli na výstavbě menších modulárních reaktorů a elektráren.

Jiří Hájek

Autor: Jana Rosenbergerová