Danuše Nerudová a Jan Farský v Pardubicích debatovali o klíčové roli Evropské unie

01.12.2023

Evropská unie je pro naši budoucnost naprosto zásadní. Často je však chybně vnímána jen jako limitovaná peněženka a neomezený zdroj problémů. Nejen tyto myšlenky zazněly na debatě veřejnosti s Danuší Nerudovou a Janem Farským, lídry hnutí STAN pro volby do Evropského parlamentu, která se na závěr jejich návštěvy v Pardubicích uskutečnila v Café Robinson.

Foto: Adam Mráček

"Usiluji o to, aby mladá generace žila v zemi, která se jí bude líbit. Faktem je, že to, co se děje v Evropské unii, nás ve vztahu k naší budoucnosti musí zajímat. EU nastavuje vize a strategie, jak jich dosáhnout. Mladí lidé jsou proevropští a chápou, že bez Evropské unie nepřežijeme hospodářsky ani bezpečnostně," řekla Danuše Nerudová.

"Evropské volby jsou dlouhodobě podceňované, lidé je berou jako druhořadé, přitom právě v Evropské unii se rozhoduje o tom, jak se budeme mít za 10 nebo 20 let. Zhruba 80 % legislativy, kterou přijímáme, vychází z té evropské. Lidé vidí Evropskou unii jako peněženku, která se brzy vyčerpá, a jako zdroj problémů, který se nikdy nevyčerpá. Cítím odpovědnost a potřebu tenhle přístup změnit," prohlásil Jan Farský.

Debatující se mimo jiné ptali na postoj STAN k přijetí eura. Starostové jsou jednoznačně pro. Česko by mělo podnikat kroky vedoucí k přijetí společné evropské měny. Výrazně by to mohlo národnímu hospodářství, potažmo firmám i rodinám, třeba zlevněním hypoték. Argumenty proti přijetí eura nejsou faktické, ale spíše ideologické.

Dalším tématem, kterému se debata věnovala a které se často opakuje, je řešení nelegální migrace. "Evropa musí jasně říct, že tu máme v porovnání s jinými kontinenty blahobyt díky tomu, že dodržujeme společenská a kulturní pravidla. Kdo tady chce žít, musí se přizpůsobit. Jde například o vztah k ženám nebo k LGBT. To je něco, co nás odlišuje od jiných kultur. Musí být také posíleny vnější hranice a Evropa musí mít kontrolu těch, kteří přicházejí," uvedla Danuše Nerudová s tím, že klíčová je role OSN.

Před debatou lídři STAN pro volby do Evropského parlamentu zavítali do zrekonstruovaných Automatických mlýnů, kterými je provedl jejich zachránce a spolumajitel Lukáš Smetana. Velmi kladný ohlas vyvolaly především městské polytechnické dílny, které jsou ideálním nástrojem, jak v dětech probudit a rozvíjet lásku k řemeslům.

Autor: Jana Rosenbergerová